Spotrebiteľské ceny v Nemecku v septembri klesli

Pridajte názor  Zdroj:

29. 9. 2020 - Spotrebiteľské ceny v Nemecku v septembri medziročne klesli. Dôvodom však bolo najmä zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH).

Spotrebiteľské ceny v Nemecku v septembri medziročne klesli. Dôvodom však bolo najmä zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH). Informoval o tom v utorok spolkový štatistický úrad Destatis.

Podľa rýchleho odhadu Destatisu sa spotrebiteľské ceny v najväčšej európskej ekonomike v septembri znížili medziročne o 0,2 % po augustovej stagnácii. Ekonómovia pritom odhadovali, že klesnú len o 0,1 %.

V medzimesačnom porovnaní sa nemecké spotrebiteľské ceny znížili tiež o 0,2 %, zatiaľ čo v auguste klesli o 0,1 %. Konečné údaje uverejní Destatis 13. októbra.

Predbežný odhad signalizuje, že kým ceny tovarov v Nemecku v septembri klesli medziročne o 1,7 %, ceny služieb sa zvýšili o 1 %.

Harmonizovaný index spotrebiteľských cien, ktorý sa v celej Európskej únii (EÚ) určuje podľa jednotnej metodiky, v prípade Nemecka klesol v septembri medziročne aj medzimesačne o 0,4 % (po augustovom medziročnom poklese o 0,1 % a medzimesačnom o 0,2 %).