Koronavírus zvýšil očakávania, že ECB v júli opäť zníži úrokové sadzby

Pridajte názor  Zdroj:

24. 2. 2020 - Očakávania investorov, že Európska centrálna banka (ECB) zníži sadzby, vzrástli. Dôvodom sú obavy zo šírenia koronavírusu a jeho ekonomických dôsledkov.

Očakávania investorov, že Európska centrálna banka (ECB) zníži sadzby, vzrástli. Dôvodom sú obavy zo šírenia koronavírusu a jeho ekonomických dôsledkov.
Peňažné trhy v eurozóne aktuálne odhadujú pravdepodobnosť, že ECB v júli opäť zníži úrokové sadzby o 10 bázických bodov, na takmer 50 %. To signalizuje nárast obáv z tvrdých ekonomických dôsledkov epidémie koronavírusu. Na porovnanie, ešte pred týždňom bola pravdepodobnosť ďalšieho uvoľnenia menovej politiky ECB len okolo 35 %.
Najviac zasiahnutou krajinou v Európe je Taliansko. Rím sa snaží všetkými prostriedkami zastaviť šírenie nového vírusu. Vláda v nedeľu (23. 2.) napríklad nariadila dočasnú izoláciu miest a obcí najviac zasiahnutých vírusom a na severe krajiny zakázala verejné podujatia.
Ešte na začiatku tohto roka trh vďaka stabilizácii makroekonomických údajov predpokladal, že ECB by mohla začať uvažovať o zvyšovaní sadzieb od budúceho roka.