Fix na tri alebo päť rokov: Slováci preferujú čo najdlhšiu viazanosť úroku na hypotéke

Diskusia 2  
Fix na tri alebo päť rokov: Slováci preferujú čo najdlhšiu viazanosť úroku na hypotéke
Zdroj: SITA
Foto: SITA/AP;getty images


18. 11. 2019 - Čoraz viac Slovákov v poslednom čase preferuje zaviazať svoj úrok na hypotéke na čo najdlhšie obdobie. Ako ďalej konštatuje riaditeľka pre oblasť úverov v spoločnosti FinGo.sk Eva Šablová, viaceré banky v tomto období zvýhodnili úroky pri 10-ročnej fixácii.

"Pri súčasných rekordne nízkych sadzbách tak klientov ešte viac láka predstava zabezpečiť si nemennú splátku na čo najdlhšie obdobie," hovorí Šablová. Avšak nie je jednoduché predvídať ďalší trend vývoja sadzieb a tak voľba fixácie je podľa nej vždy tak trochu lotéria.

Fixáciu na hypotéke si určuje klient sám. Vo väčšine bánk s dĺžkou fixácie narastá aj výška úrokovej sadzby. Fixácia v prvom rade znamená istotu pre klienta, že sa mu za zvolené obdobie nezmení výška mesačnej splátky hypotéky. Po ukončení fixácie banka klientovi stanoví novú výšku úroku v závislosti od aktuálnych podmienok na trhu. Pred zmenou úroku ho o tom bude písomne informovať a klient sa môžete rozhodnúť, či nové podmienky na svojej hypotéke akceptuje, alebo sa rozhliadnete po nižšej úrokovej sadzbe, resp. lepšej ponuke hypotéky v iných bankách.

Klienti si najčastejšie fixujú hypotéku podľa Šablovej na tri alebo päť rokov. No v závislosti od ponuky konkrétnej banky si môžu vybrať napríklad aj najkratšiu jednoročnú alebo naopak 10-ročnú lehotu fixácie, ktorú v posledných mesiacoch ponúka podľa Šablovej čoraz viac bánk. "Vo všeobecnosti sa v čase dlhodobo nízkych úrokových sadzieb oplatí zvoliť dlhšiu dobu fixácie, lebo cena za ňu je v súčasnosti naozaj veľmi priaznivá," radí Šablová. Toto odporúčanie je podľa nej vhodné pre tých, ktorí preferujú stabilitu a nemennosť splátky.

Fix na tri alebo päť rokov: Slováci preferujú čo najdlhšiu viazanosť úroku na hypotéke

Na kratšie obdobie si podľa Šablovej obvykle ľudia fixujú splátku v čase vyšších úrokových sadzieb a dúfajú, že najbližšie výročie fixácie ich zachytí v lepšom období. "Avšak len čas ukáže, či trafili to správne obdobie," konštatuje Šablová. Zároveň dodala, že mladým ľuďom sa veľmi desaťročný fix neoplatí. "Ak ide napríklad mladý človek investovať do svojho prvého bývania a kupuje si jednoizbový byt, je veľmi málo pravdepodobné, že v ňom desať rokov aj vydrží," myslí si Šablová.

Desaťročná fixácia nemusí podľa Šablovej znamenať, že si ňou klient prípadné budúce zmeny "zabetónuje". V súčasnosti už takmer polovica z bánk na trhu prepláca poplatok za predčasné splatenie hypotéky. "Takže v prípade nepredvídaných okolností nemusí byť ani dlhá fixácia prekážkou akýchkoľvek zmien," dodala Šablová.