Rast inflácie v Nemecku sa v júni zrýchlil na 1,6 %

Pridajte názor  Zdroj: TASR

27. 6. 2019 - Medziročné tempo rastu inflácie v Nemecku sa v júni zrýchlilo. Ukázal to vo štvrtok prvý odhad spolkového štatistického úradu Destatis.

Medziročné tempo rastu inflácie v Nemecku sa v júni zrýchlilo. Ukázal to vo štvrtok prvý odhad spolkového štatistického úradu Destatis.

Podľa predbežných údajov Destatisu sa index spotrebiteľských cien v Nemecku v júni zvýšil medziročne o 1,6 % po májovom náraste o 1,4 %. Nemecká inflácia sa tak viac priblížila k cieľu Európskej centrálnej banky (ECB), ktorá garantuje cenovú stabilitu pri inflácii tesne pod hranicou 2 %.

V medzimesačnom porovnaní stúpli júnové ceny tovarov a služieb v najväčšej ekonomike eurozóny podľa rýchleho odhadu o 0,3 %.

Medziročný harmonizovaný index spotrebiteľských cien, ktorý sa v celej Európskej únii určuje na základe jednotnej metodiky, v prípade Nemecka zostal v júni nezmenený na májovej úrovni 1,3 % a medzimesačne sa zvýšil o 0,1 %.

Spresnené výsledky za jún 2019 zverejní Destatis 11. júla 2019.

Analytici pozorne sledujú vývoj inflácie v Nemecku, pretože im signalizuje, akým smerom by sa mohla uberať inflácia v celej eurozóne.