Seat Ibiza patrí ku kľúčovým modelom španielskej automobilky

Kompaktný hatchback Seat Ibiza patrí ku kľúčovým modelom španielskej automobilky. Súrodenca Volkswagenu Polo či Škody Fabie sa doteraz predalo v piatich generáciách viac než šesť miliónov kusov. Prvá generácia Ibizy, ktorá zišla z výrobných pásov prvýkrát pred 40 rokmi, 27. apríla 1984, pre Seat tiež znamenala odklon od licenčnej výroby k vlastnej produkcii.

Seat od svojho začiatku v 50. rokoch dlhodobo spolupracoval s talianskym Fiatom. Základom produkcie sa stali licenčné varianty Fiatov, neskôr to boli vozidlá založené na talianskych modeloch, ktoré sa ale v určitých detailoch od svojich predobrazov líšili. Spolupráca s Fiatom sa skončila na začiatku 80. rokov, zároveň začal Seat hľadať nového partnera. Tým sa stal nemecký Volkswagen. Prvé akcie španielskej automobilky kúpil v roku 1982 a celú ju ovládol o osem rokov neskôr.

V medzičase prišli Španieli s vlastným projektom Seatu Ibiza. Na vývoji jeho pohonného ústrojenstva sa ale podieľala nemecká automobilka Porsche, vonkajší dizajn bol dielom renomovaného talianskeho automobilového dizajnéra Giorgetta Giugiara a o dizajn interiéru sa postarala nemecká firma Karmann.

Druhá generácia Ibizy sa začala vyrábať na jar 1993 v novom závode Seatu v meste Martorell pri Barcelone. Vychádzala zo sesterského modelu Volkswagen Polo a čiastočne tiež z tretej generácie Volkswagenu Golf a širokú paletu jej motorov rovnako zaobstaral Volkswagen. Prvýkrát sa objavil športovo ladený variant GTI a koncom roku 1993 bol predstavený z Ibizy odvodený sedan Córdoba. Úžitková verzia Ibizy dostala meno Inca.

Ibiza ponúkala aj variant kombi, vo výrobe vydržal šesť rokov

Vo svojej štvrtej generácii sa Ibiza ponúkala aj v praktickejšom variante kombi, pomenovanej ST. Tá vo výrobe vydržala šesť rokov, v roku 2016 bola jej produkcia kvôli nízkym predajom ukončená.

Ibiza sa od roku 2017 vyrába vo svojej piatej generácii a to v jedinom prevedení ako päťdverový hatchback. Záujem o ňu však neklesá, podľa predsedu predstavenstva spoločnosti Seat Waynea Griffithsa vzrástli jej predaje v roku 2023 medziročne o 24 percent na 288 400 predaných vozidiel.

Viac o téme: automobilky , automobily , Fiat , Seat , Seat Ibiza , Španielsko , Volkswagen

Súvisiace články

Aktuálne správy