Slovenský startup uspel v medzinárodnej konkurencii

Pridajte názor  Zdroj:

22. 5. 2019 - Spoločnosť Danubia Nanotech presvedčila medzinárodnú porotu na súťaži v Krakove svojím grafénovým teplotným senzorom, ktorý by mal byť v budúcnosti aplikovaný na batériové články nielen v elektromobiloch.

Slovenský startup uspel v medzinárodnej konkurencii. Spoločnosť Danubia Nanotech sa stala v konkurencii viac ako 300 firiem z 24 krajín víťazom tohtoročnej najväčšej súťaže pre startupy v regióne strednej a východnej Európy PowerUp!. Danubia Nanotech presvedčil medzinárodnú porotu svojím grafénovým teplotným senzorom, ktorý by mal byť v budúcnosti aplikovaný na batériové články nielen v elektromobiloch.

„Vlastnosti grafénu umožňujú, že náš senzor je oproti existujúcim technológiám na trhu ľahší, lacnejší, môže merať na väčších plochách a vďaka aplikácii na adhezívnej fólii sa dá ľahšie nasadiť na batériové články,“ uviedol pre agentúru SITA konateľ Danubia Nanotech Patrik Križanský. Víťazný startup si z finále v poľskom Krakove odniesol nielen výhru 50 tisíc eur, ale aj možnosť vstúpiť do podnikateľského akcelerátora Highway.

Na druhom mieste sa tento rok umiestnil lotyšský startup Atlas 3D, ktorý predstavil svoju 3D tlačiareň na výrobu mikro a nanočipov. Na treťom mieste skončil maďarský startup V-Chiller s chladiacim prístrojom, ktorý vie vákuovou metódou zachladiť plechovkové nápoje za jednu minútu, pričom vďaka potrebe veľmi malého množstva energie znižuje dopady na životné prostredie. Zastúpenie na súťaži mali začínajúce inovatívne firmy z Maďarska, Poľska, Českej republiky, Slovenska, Slovinska, Srbska, Lotyšska, Litvy, Estónska, Rumunska, Bulharska, Chorvátska, Turecka a Grécka.