AKTUALIZÁCIA - TELEKOM: Trump fakticky zakázal americkým firmám používať zahraničné telekomunikačné zariadenia

Diskusia 3  Zdroj:

16. 5. 2019 - Za pravdepodobný terč príkazu šéfa Bieleho domu je považovaný čínsky dodávateľ telekomunikačných zariadení Huawei.

Správa "TELEKOM: Trump fakticky zakázal americkým firmám používať zahraničné telekomunikačné zariadenia" rozšírená o stanovisko firmy Huawei v treťom odseku.

BRATISLAVA 16. mája (SITA) - Americký prezident Donald Trump vyhlásil stav núdze s cieľom chrániť počítačové siete v USA pred "zahraničnými nepriateľmi". Prezident podpísal exekutívny príkaz, ktorý fakticky zakazuje americkým firmám používať zahraničné telekomunikačné zariadenia, o ktorých sa predpokladá, že predstavujú riziká pre národnú bezpečnosť. V príkaze sa nespomína nijaká firma, ale za pravdepodobný terč je považovaný čínsky dodávateľ telekomunikačných zariadení Huawei. Informuje o tom portál bbc.com.

Rozhodnutie prezidenta Trumpa ihneď privítal šéf americkej Federálnej komisie pre telekomunikácie (FCC) Ajit Pai, ktorý ho označil za "významný krok smerom k zaručeniu bezpečnosti amerických sietí". Čínsky technologický gigant Huawei uviedol, že obmedzovanie jeho podnikania v USA poškodí amerických spotrebiteľov a firmy.

Spoločnosť Huawei Technologies je pripravená a ochotná spolupracovať s vládou USA a navrhnúť účinné opatrenia s cieľom zaistiť kompletnú bezpečnosť jej technológií a produktov, uviedla firma v stanovisku, ktoré poskytla agentúre SITA. "Obmedzenie spoločnosti Huawei v podnikaní na území Spojených štátov amerických neznamená, že USA budú bezpečnejšie alebo silnejšie. Naopak, krajinu to obmedzí a prinúti k využívaniu menej kvalitných, ale drahších alternatív. USA tak budú zaostávať v nasadení 5G a nakoniec poškodia záujmy amerických spoločností a spotrebiteľov," konštatuje sa v stanovisku firmy.

Americké ministerstvo obchodu zároveň pridalo spoločnosť Huawei na zoznam firiem, ktoré majú zakázané nakupovať technológie od amerických spoločností bez súhlasu vlády. Predpokladá sa, že tento krok pravdepodobne zhorší napätie medzi USA a Čínou, ktoré už viedlo k vzájomnému zvýšeniu ciel.

https://www.bbc.com/news/world-us-canada-48289550