Rast britského sektora služieb sa výrazne spomalil

Pridajte názor  Zdroj:

5. 12. 2018 - Index nákupných manažérov odvetvia v novembri oslabil na 50,4 bodu z októbrových 52,2 bodu, čiže je iba tesne nad hranicou 50 bodov, ktorá oddeľuje rast sektora od jeho poklesu.

Rast britského sektora služieb, ktorý je pre ekonomiku krajiny veľmi dôležitý, sa v novembri pre obavy z brexitu výrazne spomalil. Aktivita odvetvia, ktoré tvorí približne 80 percent ekonomiky Británie, podľa prieskumu agentúry IHS Markit a inštitútu CIPS bola minulý mesiac najnižšia od júla 2016, čiže odvtedy ako Británia odhlasovala odchod z Európskej únie.

Index nákupných manažérov britského sektora služieb v novembri oslabil na 50,4 bodu z októbrových 52,2 bodu. Znamená to, že index je iba tesne nad hranicou 50 bodov, ktorá oddeľuje rast sektora od jeho poklesu. "Prudké zhoršenie rastu sektora služieb znamená oslabenie ekonomiky, keďže sa zintenzívňujú obavy z brexitu," uviedol hlavný ekonóm IHS Markit Chris Williamson. Mnohí ekonómovia predpokladajú, že tohtoročný ekonomický rast Veľkej Británie bude najslabší od roku 2009, kedy hospodárstvo krajiny bolo v recesii po globálnej finančnej kríze.