Virtuálna a skutočná ťažba: Rozdiel v spotrebe energie je dvojnásobný

Diskusia 2  
Virtuálna a skutočná ťažba: Rozdiel v spotrebe energie je dvojnásobný
Zdroj: ČTK
Foto: SITA/AP


6. 11. 2018 - Množstvo energie potrebnej na získanie jedného dolára z ťažby kryptomeny, ako je napríklad Bitcoin, je viac než dvojnásobné v porovnaní so získaním rovnakej hodnoty v ťažbe medi, zlata alebo platiny. Vyplýva to zo štúdie vedcov amerického Oak Ridge Institute. Virtuálna a skutočná ťažba sú si pritom podobnejšie, ako by si ktokoľvek pomyslel, poznamenal server denníka The Guardian.

Vedci spočítali, že ťažba Bitcoinu spotrebuje na vygenerovanie jedného dolára približne 17 megajoulov (MJ) energie, zatiaľ čo ťažba medi štyri, zlata päť a platiny sedem MJ. Podobne sú na tom aj ďalšie kryptomeny, pri ťažbe etherea sa získa dolár pri spotrebe siedmich MJ a v prípade Monera je to 14 MJ. Všetky tieto meny sú na tom ale výborne v porovnaní s hliníkom, ktorého ťažba vygeneruje jeden dolár pri spotrebe 122 MJ.

Ťažba je vo virtuálnom svete proces, pri ktorom sa kontrolujú a potvrdzujú transakcie v sieti. Špeciálny počítačový program sa napojí na kryptomenovú sieť, spracúva prichádzajúce informácie a rieši zložitú matematickú úlohu. V jednej chvíli na nej pracujú počítače všetkých takzvaných ťažiarov. Ten, ktorého počítač vyrieši úlohu ako prvý, získa odmenu, v prípade Bitcoinu asi 8000. Ostatní ťažiari majú smolu a musia začať riešiť novú úlohu.

Virtuálna a skutočná ťažba: Rozdiel v spotrebe energie je dvojnásobný

Kým odmena môže byť len virtuálna, energetické náklady sú celkom reálne. Zistilo sa, že sieť ťažiarov Bitcoinov spotrebuje za jeden rok viac energie ako celé Írsko a že vyprodukuje rovnaké ročné emisie uhlíka ako jeden milión transatlantických letov.

Nová štúdia je prvou, ktorá posudzuje energetickú náročnosť na ťažbu pripadajúci na vytvorenie hodnoty jedného dolára. Autori chcú podnietiť diskusiu o adekvátnosti a udržateľnosti nárokov na energiu. Do úvahy je pritom nutné vziať aj cenové výkyvy, ale napríklad aj skutočnosť, že pri ťažbe kryptomeny v Číne vzniká štvornásobné množstvo emisií oxidu uhličitého než pri ťažbe kryptomeny v Kanade.