Inflácia sa vrátila na päťročné maximá

Pridajte názor  Zdroj:

13. 4. 2018 - Medziročne najrýchlejšie v marci rástli ceny potravín a nealkoholických nápojov.

Rast cien sa v marci vrátil na päťročné maximá, ktoré zaznamenal v januári. Inflácia totiž dosiahla rovnako ako v prvom mesiaci roka 2,4 %, čo oproti februáru znamenalo zrýchlenie o 0,3 percentuálneho bodu. Priemerný rast cien v prvom štvrťroku tohto roka tak dosiahol 2,3 %. Medzimesačne ceny rástli v marci oproti februáru rovnako ako mesiac predtým o 0,2 %. Informoval o tom Štatistický úrad SR (ŠÚ).

Medziročne najrýchlejšie v marci rástli ceny potravín a nealkoholických nápojov, a to o 5,7 %. Ceny v reštauráciách a hoteloch stúpli o 3,1 %, za rozličné tovary a služby o 2,9 %, za odevy a obuv o 2,5 %, ceny dopravy stúpli o 2,2 %, zdravotníctva o 1,7 %, bývania, vody, elektriny, plynu a ostatných palív o 1,6 % a rekreácie a kultúry o 1,5 %. Oproti vlaňajšiemu marcu zdraželo tiež vzdelávanie o 1 %, alkoholické nápoje a tabak o 0,3 % a nábytok, bytové zariadenie a bežná údržba domácnosti o 0,2 %. Nezmenili sa ceny za pošty a spoje.

Na medzimesačnej báze vzrástli ceny za odevy a obuv o 2,3 %, potraviny a nealkoholické nápoje, reštaurácie a hotely a rozličné tovary a služby zhodne o 0,4 %. Zdraželo aj zdravotníctvo o 0,3 %, bývanie, voda, elektrina, plyn a ostatné palivá a rekreácia a kultúra zhodne o 0,2 %. V marci oproti februári naopak klesli ceny v doprave o 0,6 %, za nábytok, bytové zariadenie a bežnú údržbu domácnosti o 0,5 % a alkoholických nápojov a tabaku o 0,3 %. Na februárovej úrovni zostali ceny za pošty a spoje a ceny vzdelávania.

Medziročná jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblastí daní, v marci dosiahla 2,7 %, kým vo februári predstavovala 2,3 %. Čistá inflácia, ktorá na rozdiel od jadrovej nezohľadňuje ani vývoj cien potravín, dosiahla v marci 1,9 %. Vo februári bola na úrovni 1,7 %. V medzimesačnom porovnaní bola jadrová inflácia v marci vo výške 0,2 % a čistá inflácia bola rovnako na úrovni 0,2 %.