Emisie súvisiace s poľnohospodárstvom v EÚ do roku 2030 klesnú

Tieto zníženia sa prejavia napriek zvýšenej produkcii mäsa, mlieka a mliečnych výrobkov.

Európske emisie skleníkových plynov a amoniaku súvisiace s poľnohospodárstvom sa znížia do roku 2030 vďaka moderným poľnohospodárskym technikám, ktoré zlepšujú účinnosť vstupov, ako sú napríklad hnojivá. Informuje o tom v správe o prognózach poľnohospodárskych trhov EÚ na roky 2017 – 2030 Európska komisia (EK).

Podľa správy sa v rámci poľnohospodárstva očakáva pokles emisií skleníkových plynov okrem CO2, ako napríklad metánu či oxidu dusného, o 1,5 % do roku 2030 v porovnaní s rokom 2008. Väčšina týchto plynov v poľnohospodárstve pochádza priamo alebo nepriamo zo živočíšnej výroby. Tento sektor bude v roku 2030 priamo zodpovedný za 72 % týchto emisií.

Emisie amoniaku súvisiace s poľnohospodárstvom v Európe by mali podľa EK od roku 2008 do roku 2030 klesnúť približne o 10 %. Živočíšna a rastlinná výroba uvoľňuje amoniak do atmosféry, pričom viac ako 90 % týchto emisií súvisí s poľnohospodárstvom. Veľká časť emisií amoniaku sa vzťahuje na využívanie hnoja, menšia na používanie minerálnych hnojív. Uvoľňovanie amoniaku v atmosfére, v kombinácii s inými formami znečisťujúcich látok v ovzduší, prispieva k tvorbe častíc s výrazným negatívnym vplyvom na ľudské zdravie, upozorňuje EK.

Zníženie emisií z poľnohospodárstva podľa EK nastane aj napriek zvýšenej produkcii mäsa, mlieka a mliečnych výrobkov do roku 2030. V danom roku sa očakáva, že priemerný prebytok dusíka v EÚ sa bude blížiť k 63 kilogramom dusíka na hektár, čo bude o 2,6 % menej ako v roku 2008.

Súvisiace články

Aktuálne správy