Rakúsko vyzvalo Súdny dvor Európskej únie, aby zablokoval nemecké diaľničné mýto

Diskusia 1  Zdroj: SITA

13. 10. 2017 - Podľa Rakúska nemecký plán aj po zapracovaní pripomienok Európskej komisie diskriminuje občanov EÚ na základe národnosti

Rakúsko vyzvalo Súdny dvor Európskej únie (ECJ), aby zablokoval plány Nemecka na zavedenie diaľničného mýta. Dôvodom má byť diskriminácia občanov EÚ na základe národnosti. Sťažnosť pred najvyšším súdnym tribunálom EÚ podal vo štvrtok rakúsky minister dopravy Jörg Leichtfried. Príslušný zákon schválil nemecký parlament definitívne v marci. Norma je kompromisom prijatým v decembri spoločne s Európskou komisiou, ktorá Nemecko takisto zažalovala na Európskom súdnom dvore. Majiteľom áut registrovaných v Nemecku chcel totiž štát kompenzovať diaľničný poplatok možnosťou odrátať si ho celý z dane na vozidlo.

Schválený kompromis nadväzuje na systém kompenzácií pre vlastníkov tzv. ekologických áut. Berie totiž do úvahy množstvo splodín, ktorými ich auto znečisťuje životné prostredie. Plán však aj po úpravách kritizovali najmä susedné Rakúsko, Holandsko a Belgicko, podľa ktorých diskriminuje zahraničných vodičov v Nemecku.