Travel Service sa stane majoritným vlastníkom Českých aerolínií

Pridajte názor  Zdroj: SITA

6. 10. 2017 - Česká letecká spoločnosť Travel Service sa dohodla so súčasnými akcionármi Českých aerolínií, spoločnosťami Korean Air Lines a PRISKO, na odkúpení ich podielov v ČSA. Travel Service v súčasnosti vlastní v ČSA 34 % akcií a po vyrovnaní transakcie sa stane majoritným akcionárom ČSA s podielom 97,74 %.

Česká letecká spoločnosť Travel Service, a. s., v piatok oznámila, že sa dohodla so súčasnými akcionármi Českých aerolínií (ČSA), spoločnosťami Korean Air a PRISKO, na odkúpení ich podielov v ČSA. Český štát reprezentovaný spoločnosťou PRISKO a.s., ale ešte môže od zmluvy odstúpiť v lehote piatich pracovných dní po získaní posledného súhlasu príslušného protimonopolného úradu v prípade, že sa tak rozhodne. Travel Service v súčasnosti vlastní v ČSA 34 % akcií a po vyrovnaní transakcie sa stane majoritným akcionárom ČSA s podielom 97,74 %.

V prípade, že by štát od zmluvy odstúpil, Travel Service by vlastnil len 78,74 % akcií v ČSA. Tento krok je podľa aerolínií v súlade s naplňovaním dlhodobej stratégie stať sa silným európskym leteckým dopravcom fungujúcim na základe koncernu. Majoritným akcionárom sa Travel Service stane po uskutočnení prevodu 44-percentného podielu akcií ČSA od spoločnosti Korean Air Lines Co., Ltd. a podielu 19,74 % od spoločnosti PRISKO, a. s. Vysporiadanie predajných transakcií by sa malo uskutočniť v období zhruba troch mesiacov po udelení súhlasu príslušných úradov pre kontrolu hospodárskej súťaže v niekoľkých krajinách.

"Spoločnosť Travel Service sa dlhodobo usilovala o vstup do Českých aerolínií a svoj záujem vyjadrila už v roku 2009 účasťou v privatizačnom procese. Cieľom získania majoritného podielu v ČSA je vybudovať silného leteckého dopravcu prevádzkujúceho flotilu 70 až 80 lietadiel,“ povedal predseda predstavenstva Travel Service Jiří Šimáně.

České aerolínie prechádzajú v posledných rokoch úspešnou reštrukturalizáciou, keď po rokoch strát a poklese prevádzkových výkonov nastal obrat a tretí rok v rade spoločnosť opäť vykáže kladné hodnoty hospodárenia a rast výkonov.

Travel Service je najväčšia česká letecká spoločnosť prevádzkujúca pravidelné linky pod značkou SmartWings, charterové lety a privátne lety kategórie business jet. Okrem Českej republiky pôsobí tiež na Slovensku, v Poľsku a Maďarsku, kde má svoje dcérske firmy. Lety prevádzkuje z dvanástich základní v siedmich krajinách. Spoločnosť stabilne a pravidelne dosahuje kladné hospodárske výsledky. Od amerického výrobcu lietadel Boeing má Travel Service objednaných tridsať najmodernejších lietadiel Boeing 737 MAX, ktoré do flotily plánuje zaradiť v priebehu rokov 2018 až 2023. Travel Service pôsobí na trhu dvadsať rokov a za toto obdobie prepravil celkovo vyše 54 miliónov cestujúcich.