Spotrebiteľom v eurozóne sa aj tento mesiac zlepšila nálada

Diskusia 1  Zdroj: TASR

19. 5. 2017 - Spotrebiteľom v eurozóne sa aj tento mesiac zlepšila nálada. Ich dôvera v ďalší vývoj ekonomiky vzrástla, už tretíkrát po sebe a na najvyššiu úroveň za takmer jednu dekádu.

Spotrebiteľom v eurozóne sa aj tento mesiac zlepšila nálada. Ich dôvera v ďalší vývoj ekonomiky vzrástla, už tretíkrát po sebe a na najvyššiu úroveň za takmer jednu dekádu. To je ďalší zo signálov, že hospodárstvo regiónu naberá tempo. Vyplýva to z predbežných údajov Európskej komisie (EK).

Podľa rýchleho odhadu EK sa index spotrebiteľskej dôvery v 19 krajinách, ktoré zaviedli spoločnú menu, v máji 2017 zvýšil na -3,3 bodu z aprílových -3,6 bodu.

Analytici však očakávali ešte lepší výsledok, a to nárast indexu dôvery na -3 body. No aj napriek tomu, že sa ich odhady nesplnili, je májová hodnota indexu najvyššia od júla 2007, keď dosiahol -1,9 bodu.

Aj dôvera spotrebiteľov v celej Európskej únii (EÚ) sa tento mesiac mierne zvýšila na -3,3 bodu z -3,4 bodu v predchádzajúcom mesiaci a je najvyššia od apríla 2015, keď dosiahla -2,4 bodu.

Hrubý domáci produkt (HDP) eurozóny aj celej EÚ sa v 1. kvartáli zvýšil o 0,5 % v porovnaní s predchádzajúcim 4. štvrťrokom, keď výkon euroregiónu vzrástol o 0,5 % a EÚ o 0,6 %.

V medziročnom porovnaní HDP eurozóny za tri mesiace do konca marca stúpol o 1,2 % a celej EÚ o 2 %, po 1,8-% a 1,9-% náraste v poslednom štvrťroku vlaňajška.