Jediným pozitívom brexitu je slabá libra

Pridajte názor  Zdroj: TASR

19. 5. 2017 - Brexit bol zlým rozhodnutím, ktoré nepomôže britskej, ale ani svetovej ekonomike. Vo Veľkej Británii z neho nezíska nikto žiadnu výhodu.

Brexit bol zlým rozhodnutím, ktoré nepomôže britskej, ale ani svetovej ekonomike. Vo Veľkej Británii z neho nezíska nikto žiadnu výhodu. V rozhovore pre TASR to povedal celosvetový šéf britskej stavebnej firmy Richard Steer.

"Ak mám hľadať aspoň nejaké malé pozitívum, vidím ho v devalvácii libry. Tým sa zlacňuje náš export a sme príťažlivejší aj pre turistov či potenciálnych investorov. Inak však nevidím žiadny sektor v rámci britskej ekonomiky, ktorý by mohol z brexitu vyťažiť," konštatoval Steer s tým, že Veľká Británia bude menej atraktívna pre investorov. "Dajú prednosť Írsku, Česku alebo aj Slovensku, lebo tak získajú prístup k väčšiemu trhu, od ktorého sa práve my chceme odtrhnúť. Aj na tom vidno, aké je to rozhodnutie smiešne," zdôraznil Steer.

Rokovania o brexite medzi Európskou komisiou a britskou vládou sa ešte nezačali, no podľa Steera by bol najhoršou alternatívou takzvaný tvrdý brexit. "To by bola katastrofa a trvalo by pätnásť rokov, kým by sme sa z toho dostali. Mnohí ľudia si myslia, že Veľká Británia sa potom bude opäť uchádzať o členstvo v EÚ. Tvrdý brexit nie je v záujme Veľkej Británie, ale ani EÚ, hoci chápem, že azda chce dať odstrašujúci príklad iným krajinám, čo by sa stalo, keby chceli opustiť úniu," dodal Steer.   Rokovania medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom o brexite sa začnú až po britských predčasných voľbách, ktoré budú 8. júna. Prioritou na rokovaniach o brexite budú práva občanov, finančné vyrovnanie a dohoda o hraničnom režime, najmä v Írsku. Hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier predpokladá, že dostatočný pokrok v rokovaniach by mohli obe strany dosiahnuť na jeseň 2017. Potom by EÚ mohla začať rokovať s Londýnom o nastavení vzťahov po brexite, čo sa týka najmä budúcej podoby obchodných vzťahov. Plán EÚ počíta s uzavretím finálnej dohody v októbri 2018.       

Dátum skutočného brexitu bol stanovený na 29. marca 2019, ak sa dovtedy Európska rada jednomyseľne nerozhodne o predĺžení dvojročného rokovacieho obdobia. Obdobie medzi októbrom 2018 a marcom 2019 by malo slúžiť na ratifikáciu vyrokovanej dohody oboma stranami.