ECB možno už v júni zváži postupné ukončenie menových stimulov

Pridajte názor  Zdroj: SITA

18. 5. 2017 - Protokol z aprílového zasadnutia Európskej centrálnej banky naznačuje ochotu k zmenám v smerovaní menovej politiky, pokiaľ aktualizované dáta potvrdia, že hospodárstvo menovej únie pokračuje v zotavovaní.

Európska centrálna banka (ECB) by už na svojom najbližšom zasadnutí mohla zvážiť postupné ukončenie menových stimulov, ktoré prispeli k zotaveniu hospodárstva eurozóny. Podľa agentúry AP to naznačuje protokol z aprílového zasadnutia banky zverejnený vo štvrtok. Členovia Rady guvernérov ECB podľa dokumentu pripúšťajú, že inštitúcia bude musieť zvážiť zmeny pri formulovaní svojich stanovísk, ak sa potvrdí pokračujúce zotavovanie ekonomiky. Vhodným podkladom pre rozhodovanie môžu byť aktualizované štatistiky o inflácii a hospodárskom raste, ktoré bude mať ECB k dispozícii na svojom zasadnutí 8. júna.

ECB v súčasnosti sťahuje z trhu dlhopisy tempom 60 mld. eur mesačne v snahe dosiahnuť zrýchlenie medziročnej inflácie a podporiť hospodársky rast. Podľa oficiálnych vyjadrení plánuje v tejto politike pokračovať aspoň do decembra. Banka považuje za optimálnu pre udržanie cenovej stability medziročnú mieru inflácie tesne pod 2 %. Podľa aktuálnych údajov štatistického úradu Európskej únie Eurostat ceny v eurozóne v apríli zrýchlili medziročný rast na 1,9 % z marcových 1,5 %.