Bývanie v Bratislave je drahšie ako v Paríži, Luxemburgu aj Madride

Diskusia 5  
Bývanie v Bratislave je drahšie ako v Paríži, Luxemburgu aj  Madride
Zdroj: ČTK
Foto: TASR/Michal Svítok


10. 5. 2017 - Najviac obytnej plochy v hlavnom meste za priemerný mesačný príjem získajú obyvatelia škótskeho Edinburghu, a to 1,3 metra štvorcového. Naopak najdrahšie bývanie je v Bratislave, kde obyvatelia získajú za priemerný príjem 0,36 metra štvorcového. Druhé najdrahšie hlavné mesto je Praha, s 0,37 metra štvorcového obytnej plochy za priemerný plat.

Prieskum realitnej spoločnosti RE / MAX, z ktorého dáta vychádzajú, hodnotil 18 európskych miest. Porovnáva priemerný príjem miestnych obyvateľov podľa údajov Eurostatu a cenu za meter štvorcový bytu v hlavnom meste podľa údajov realitnej firmy.

Medzi päticu najdrahších miest sa okrem Bratislavy a Prahy zaradili Luxemburg, Paríž a Bukurešť. Naopak okrem Edinburghu patria k najlacnejším Atény, Madrid, Amsterdam, Rím a Lisabon.

Prieskum tiež ukázal, že vo všetkých krajinách sú veľké rozdiely v cene nehnuteľnosti na vidieku a v hlavnom meste. V priemere je v Európe meter štvorcový nehnuteľnosti v hlavnom meste o 64 percent drahší ako na vidieku.

V niektorých krajinách sú však rozdiely v bývaní veľmi výrazné. Najväčší rozdiel je v Prahe, kde cena bytu je 2,8-násobkom priemernej ceny v krajine. V Paríži je to 2,7-násobok a v Bratislave 2,6-násobok priemernej ceny v krajine.