Súd začal konkurzné konanie voči spoločnosti Dúha

Diskusia 1  Zdroj: SITA

20. 3. 2017 - Návrh na vyhlásenie konkurzu na majetok dlžníka podala žilinská firma A. G. P. Majiteľom Dúhy je podnikateľ Miroslav Remeta. Dúha je spolu s talianskou spoločnosťou Salini Impregilo zhotoviteľom úseku diaľnice D1 Litavská Lúčka - Višňové - Dubná Skala.

Okresný súd Bratislava I začal konkurzné konanie voči spoločnosti Dúha, a. s., so sídlom v Bratislave. Návrh na vyhlásenie konkurzu na majetok dlžníka podala žilinská firma A. G. P., s. r. o. Vyplýva to z rozhodnutia súdu zo 14. marca zverejneného v Obchodnom vestníku v pondelok 20. marca. Konkurzné konanie sa začína zverejnením rozhodnutia súdu a na základe neho Dúha musí napríklad obmedziť výkon činnosti len na bežné právne úkony. 

Majiteľom Dúhy je podľa registra partnerov verejného sektora podnikateľ Miroslav Remeta. Patrí mu aj firma Ekofin Slovakia, a. s., Bratislava, CI Regio, spol. s r. o., Bratislava, eMS Prešov, spol. s r. o., 1. FC Tatran, a. s., Prešov a je tiež jedným zo spoločníkov firmy RH - Dúha projektová, inžiniersko-dodávateľská a stavebná spoločnosť, s. r. o., Prešov.

Dúha spolu s talianskou spoločnosťou Salini Impregilo, S. p. A. je zhotoviteľom úseku diaľnice D1 Lietavská Lúčka - Višňové - Dubná Skala v dĺžke 13,5 kilometra s tunelom Višňové (7,5 km). Diaľničný úsek neďaleko Žiliny je vo výstavbe od leta 2014 a mal by byť dokončený do konca roka 2019. Taliansko-slovenská stavebná skupina sa zaviazala diaľnicu vybudovať za zmluvnú cenu 409,8 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (491,76 mil. eur vrátane dane).

Spoločnosť Dúha, a. s. vznikla v máji 1994, má základné imanie 332,27 tis. eur. Akcionárom spoločnosti je cyperská firma Arleen Trading Limited so sídlom v Nikózii. Predchodkyňa Dúhy bola založená už v roku 1989 pôvodne s cieľom vyvíjania malých systémov na čistenie odpadových vôd. Firma v roku 1992 zmenila formu na s. r. o. a neskôr začala poskytovať komplexné služby pri nakladaní s odpadmi. Dúha podľa svojho portálu priamo, alebo cez dcérske firmy, vlastní viaceré skládky tuhého komunálneho odpadu v Prešovskom a Košickom kraji. Vykonáva tiež stavebnú a inžiniersku činnosť. Spoločnosť mala sídlo v Prešove do roku 2016 a v súčasnosti sídli v hlavnom meste.

Spoločnosť A. G. P., s. r. o., bola založená v marci 2011. V predmete činnosti má uvedené aj prípravné práce k realizácii stavieb, uskutočňovanie stavieb a ich zmien, ako aj dokončovacie stavebné práce pri realizácii exteriérov a interiérov. Do roku 2012 fungovala pod menom Allam Trade, s. r. o. Firma má základné imanie päťtisíc eur.