Spotrebiteľské výdavky v USA v decembri stagnovali

Pridajte názor  Zdroj: TASR

1. 2. 2016 - Spotrebiteľské výdavky v USA na konci vlaňajška stagnovali. Spotrebitelia totiž namiesto míňania viac sporili.

Spotrebiteľské výdavky v USA na konci vlaňajška stagnovali. Spotrebitelia totiž namiesto míňania viac sporili. Informovali o tom agentúry AP a Bloomberg.

Spotrebiteľské výdavky v decembri 2015 stagnovali po 0,5-% náraste v novembri, uviedlo americké ministerstvo obchodu. Ministerstvo revidovalo novembrové zvýšenie z pôvodne uvádzaných 0,3 %. Analytici počítali s nárastom výdavkov o 0,1 %. Osobné príjmy stúpli v decembri o 0,3 % rovnako ako v novembri.

Zvýšenie príjmov a stagnácia výdavkov spôsobili v decembri nárast sporenia na 5,5 % z čistého príjmu, čo je najviac od decembra 2012.

Uvedené čísla sú dôkazom opatrnosti spotrebiteľov v posledných troch mesiacoch vlaňajška. Slabé spotrebiteľské výdavky spôsobili vo 4. kvartáli 2015 ochladenie tempa rastu americkej ekonomiky na 0,7 %. Experti však počítajú s tým, že zlepšovanie situácie na trhu práce podporí výdavky a tempo rastu ekonomiky sa už v prebiehajúcom štvrťroku vráti nad dve percentá.