Každý druhý živnostník plánuje prejsť na eseročku

Diskusia 2  
Každý druhý živnostník plánuje prejsť na eseročku
Zdroj: SITA

22. 1. 2013 - Viac ako polovica živnostníkov plánuje podľa prieskumu spoločnosti Superfaktura prechod zo živnosti na spoločnosť s ručením obmedzeným. Ešte väčšia časť z nich pritom chce skončiť s uplatňovaním paušálnych výdavkov.

Viac ako polovica živnostníkov plánuje v reakcii na zmeny v daňovo - odvodovom systéme prejsť na inú formu podnikania. Vyplynulo to z prieskumu spoločnosti Superfaktura, s.r.o. podľa ktorého plánuje prejsť zo živnosti na spoločnosť s ručením obmedzeným 52,4 % respondentov. Podľa spoločnosti by bol pritom počet pozitívnych odpovedí ešte vyšší. "Viacerí živnostníci sú však viazaní príspevkom na podnikanie od Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, prípadne majú tak nízky obrat, že pre nich iná forma podnikania nemá význam," dodáva poskytovateľ internetovej platformy na spracovanie účtovnej agendy.

Ešte väčšia časť živnostníkov podľa prieskumu plánuje skončiť s uplatňovaním paušálnych výdavkov, ktoré sa od začiatku roka obmedzili. "Zatiaľ čo v roku 2012 využila možnosť uplatniť si paušálne výdavky skoro polovica z respondentov, v tomto roku chce až 77,4 % prejsť na účtovanie skutočných preukázateľných výdavkov. Paušál bude naďalej využívať už len menšia skupina živnostníkov z dôvodu príliš nízkych preukázateľných výdavkov, prípadne kvôli jednoduchšiemu účtovníctvu," uvádza spoločnosť v správe z prieskumu.

Prieskum uskutočnila spoločnosť Superfaktura začiatkom decembra 2012 a realizoval sa medzi všetkými jej 3 507 klientmi. Superfaktura poskytuje svoje služby aj spoločnostiam s ručením obmedzeným, pri vyhodnotení prieskumu však bola rozhodujúca práve vzorka živnostníkov.