Za prvý polrok u nás vzniklo vyše 10,5 tis. firiem

Pridajte názor  
Za prvý polrok u nás vzniklo vyše 10,5 tis. firiem
Zdroj: SITA

11. 9. 2012 - Podnikatelia však začali pred akciovými spoločnosťami uprednostňovať iné právne formy podnikov.

Za prvých šesť mesiacov roka vzniklo na Slovensku spolu 10 566 nových firiem. Ak budú podnikatelia zakladať nové spoločnosti rovnakým tempom aj v druhom polroku, v roku 2012 vznikne na Slovensku najviac firiem za posledných šesť rokov. Vyplýva to z informácií, ktoré v utorok zverejnila Česká kapitálová informačná agentúra (ČEKIA).

Podľa štatistík strácajú na obľube akciové spoločnosti. "Tento rok na Slovensku vzniká najmenej akciových spoločností za posledných šesť rokov a ich celkový počet od konca roku 2011 dokonca klesol. Dôvodom je zákaz listinných akcií na doručiteľa, teda tzv. anonymných akcií. Podnikatelia pre svoj biznis používajú iné právne formy," uviedla analytička ČEKIA Petra Štěpánová.

Na rozdiel od susedných Čiech sa tak u nás zatiaľ nepriaznivá ekonomická situácia v zakladaní nových podnikov neprejavila. V prvom polroku vzniklo v Českej republike spolu 11 421 nových firiem, čo je najmenej za posledných päť rokov, v medziročnom porovnaní ide až o 6-percentný pokles. Dôvodom je zlá ekonomická situácia, neochota bánk pri poskytovaní úverov, zhoršujúca sa platobná morálka firiem, či väčšia opatrnosť zo strany podnikateľov.

Našich západných susedov rovnako trápi aj zvyšovanie daní a nestabilná legislatíva. "Česká ekonomika v posledných mesiacoch prešľapuje na mieste a prognózy do blízkej budúcnosti sú skôr pesimistické," skonštatovala Štěpánová. Ako dodala, podnikateľské aktivity sú pribrzdené aj silnou konkurenciou a obavami z budúceho vývoja v krajinách západnej Európy, ktoré sú najväčšími obchodnými partnermi Českej republiky.