Pohonné látky na Slovensku od soboty výrazne zdražejú

Pridajte názor  Zdroj: TASR

17. 8. 2012 - Tretí víkend po sebe sa na Slovensku zvýšia ceny pohonných látok. "Motoristi budú už od soboty (18.

Bratislava 17. augusta (TASR) - Tretí víkend po sebe sa na Slovensku zvýšia ceny pohonných látok.

"Motoristi budú už od soboty (18. 6.) tankovať benzíny a naftu v priemere o 2,5 eurocenta za liter drahšie. Priemerná cena najpredávanejšieho benzínu 95 natural stúpne na úroveň 1,590 eura za liter, priemerná cena nafty dosiahne 1,455 eura za liter," informoval internetový portál natankuj.sk.

Po zdražení sa ceny benzínov priblížia k historicky najvyšším cenám, a to 1,5 eurocenta za liter pod cenové maximum. Nafte bude chýbať na dosiahnutie najvyšších cien v histórii 2,5 eurocenta za liter. "V apríli 2012 sme pritom tankovali najdrahšie, odkedy sa na Slovensku predávajú pohonné látky."

"Príčinou zdraženia v našej krajine je rast cien benzínov a nafty na burze v Rotterdame. Tá je rozhodujúca pre vývoj cien pohonných látok na svetových trhoch," informoval ďalej portál.

Len za posledný týždeň zdraželi benzíny na burze približne o 4 eurocenty za liter, nafta asi o 1,5 eurocenta za liter.

"Kým na Slovensku sa k rekordom ešte len blížime, v Rotterdame ich benzíny už dosiahli. Nafta na ich prekonanie potrebuje ešte ďalších 1,5 eurocenta za liter, v tomto roku je tam však najdrahšia. Je teda veľmi pravdepodobné, že za liter benzínu 95 budeme čoskoro znovu platiť v priemere viac ako 1,6 eura za liter a cena nafty prekoná hranicu 1,48 eura za liter, čo bude tohtoročný a zároveň historický rekord."