Kabinet sa pevne rozhodol zaviesť jednu zdravotnú poisťovňu

Diskusia 2  Zdroj: SITA

25. 7. 2012 - Presný postup má navrhnúť ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská. Fico sa nebráni ani vyvlastneniu.

Správa "VLÁDA: Kabinet sa pevne rozhodol zaviesť jednu zdravotnú poisťovňu" rozšírená o ďalšie informácie v treťom až desiatom odseku.

BRATISLAVA 25. júla (SITA) - Vláda sa definitívne rozhodla, že na Slovensku zavedie systém jednej zdravotnej poisťovne. Súkromné zdravotné poisťovne Dôvera a Union budú podľa premiéra Roberta Fica musieť z trhu odísť. Ako oznámil po stredajšom rokovaní kabinetu, preferuje dohodu s vlastníkmi súkromných poisťovní. Otvorene však hovorí aj o možnosti vyvlastnenia, keďže podľa neho je vytvorenie unitárneho systému v jasnom verejnom záujme. Poisťovniam by v tomto prípade patrila náhrada.

Premiér nevylúčil ani možnosť kúpenia poisťovní, pričom pripustil, že na to v štátnom rozpočte nie sú peniaze. Štát by tak hotovosť musel získať predajom niektorých aktív a podľa Fica by malo ísť o predaj akcií na burze. Predseda vlády však odmietol konkretizovať, v ktorých firmách by mohol štát svoj podiel predať.

Podľa Fica by unitárny systém mohol začať fungovať už od januára 2014. Presný postup, ako zmeniť systém, má navrhnúť ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská. Urobiť tak má do 30. septembra, kedy okrem presného postupu predloží aj ohodnotenie oboch súkromných poisťovní. Fico o kúpnej cene, prípadne o primeranej náhrade za poisťovne nechce špekulovať. “Musí kvalifikovaný audítor, ktorý bude vybraný vo verejnej súťaži, povedať, že takto a takto sa ohodnocuje tento typ podnikania a toto je nejaká cena,“ povedal Fico. Cena sa tak stanoví buď dohodou medzi vládou a súkromnými poisťovňami na základe odborného posudku, alebo audítorom. Fico však pripúšťa, že najväčší spor bude práve v tom, ako ohodnotiť tieto poisťovne.

Rokovania s majiteľmi Unionu a Dôvery začnú po tom, ako ministerka zdravotníctva predloží materiál do vlády. "Od tohto okamihu, kedy padlo politické rozhodnutie, príde okamih, kedy budú musieť zástupcovia ministerstva zdravotníctva a verejnoprávnej zdravotnej poisťovne si sadnúť za rokovací stôl a poznať postoje tak majiteľov Dôvery, ako i majiteľov Unionu,“ povedal Fico.

Premiér pripomenul, že zdravotné poisťovne nemôžu tvoriť zisk v 26 z 29 krajín Európy. "Unitárny systém má šestnásť krajín a pluralitný bez možnosti tvorby zisku desať. Toto nie je nejaký experiment a la Guatemala, ale jasná európska cesta,“ podotkol premiér. Zvolenská na margo zavádzania jednej zdravotnej poisťovne poznamenala, že "pluralitný systém priniesol benefit mnohým ale nie pacientom.“

Materiál, ktorý kabinetu v stredu predložila, predpokladá tri možnosti, ako pretvoriť existujúci systém viacerých poisťovní na jednu. Za prioritný spôsob pritom rezort zdravotníctva považuje dosiahnutie dohody s akcionármi súkromných zdravotných poisťovní o odkúpení ich akcií alebo vymedzených aktív. Rovnaký scenár považuje za ideálny aj premiér.

Ak by sa však vláda s poisťovňami nedohodla, na rad by mohol prísť proces vyvlastnenia. Tento spôsob vytvorenia jednej poisťovne obhajuje ministerstvo verejným záujmom, ktorým v tomto prípade môže byť vytvorenie funkčného a efektívneho mechanizmu verejného zdravotného poistenia.

Treťou možnosťou je správa poistného kmeňa. V praxi by to znamenalo, že poisťovne aj naďalej zostanú vo vlastníctve súkromných spoločností, štát však prevezme nad nimi riadiacu kontrolu a spravovať ich bude bez zasahovania vlastníkov. Išlo by teda o istú formu nájmu. Akcionári by ako protihodnotu dostávali od štátu odplatu. "Tento prostriedok realizácie je doposiaľ neotestovaným a z tohto dôvodu rizikovým právnym hybridom,“ konštatuje ministerstvo zdravotníctva v zámere. Keďže by štát poisťovniam aj naďalej poskytoval odplatu, je tu pochybnosť aj o tom, či je tento spôsob v súlade s cieľmi zavádzania unitárneho systému.

V materiáli, ktorý v stredu vláda prerokovala, sa konštatuje, že v rokoch 2006 až 2011 vykázali súkromné zdravotné poisťovne zisk vo výške 558,6 mil. eur. Zároveň na ich prevádzku bolo v rovnakom období vynaložených 347,7 mil. eur. "Predpokladá sa, že výdavky na správu verejného zdravotného poistenia by boli odstránením plurality v sektore z dôvodu neefektívnej duplicity správnych nákladov podstatne nižšie, a zisk by sa eliminoval úplne,“ konštatuje sa v materiáli.

Projekt jednej zdravotnej poisťovne prvýkrát načrtol premiér Robert Fico na konci uplynulého mesiaca , svoj zámer opätovne zopakoval počas hodnotenia sto dní vlády. Následne na to poveril ministerku zdravotníctva, aby pripravila rámcový materiál pre vznik jednej zdravotnej poisťovne.

Agentúra SITA k správe vydá zvukovú správu.