Dôvera si nie je istá bezpečnosťou dát pri PCG

Pridajte názor  Zdroj: SITA

13. 7. 2012 - Zdravotná poisťovňa Dôvera odovzdala dáta, ktoré poslúžia na zapracovanie prediktora chronickej choroby (PCG) do prerozdelenia.

Zdravotná poisťovňa Dôvera odovzdala dáta, ktoré poslúžia na zapracovanie prediktora chronickej choroby (PCG) do prerozdelenia. Zároveň však upozornila, že ide o citlivé údaje poistencov a ministerstvo zdravotníctva doteraz verejne nepotvrdilo zaistenie bezpečnosti dát. Informoval o tom manažér PR odboru poisťovne Branislav Cehlárik.

Údaje obsahujú napríklad informáciu o spotrebe liekov a diagnózach na každého konkrétneho občana. "Myslíme si, že zavedenie PCG parametra môže mať pozitívny dopad pre starostlivosť o chronicky chorých poistencov, preto má našu plnú podporu. Máme však pochybnosti o tom, či je dostatočne dobre pripravený. Rýchlosť, s akou sa táto zmena zavádza, totiž nedáva veľa priestoru na kvalitnú prípravu,“ uviedol generálny riaditeľ Dôvery Martin Kultan.

PCG (Pharmacy-based Cost Group) je nové kritérium založené na identifikovaní pacientov s chronickými diagnózami a slúži na prerozdeľovanie financií vybraných na poistnom podľa chorobnosti poistencov.