Takmer dva milióny eur dosahujú mesačné exekúcie z dôchodkových dávok

Diskusia 2  Zdroj: TASR

11. 6. 2012 - Tento rok by mali exekučné tituly z dôchodkových dávok dosiahnuť 22,43 milióna eur, čo mesačne znamená takmer dva milióny eur.

Bratislava 11. júna (TASR) - Tento rok by mali exekučné tituly z dôchodkových dávok dosiahnuť 22,43 milióna eur, čo mesačne znamená takmer dva milióny eur. Celkovo majú exekučné tituly z dôchodkov necelé tri percentá ich poberateľov, k máju tohto roka ich počet predstavoval 35.270.

Počet takýchto dôchodcov sa podľa údajov Sociálnej poisťovne (SP) v posledných troch rokoch výrazne zvýšil. Od januára 2009, keď ich bolo 15.843, sa viac ako zdvojnásobil. Najviac titulov je zo strany nebankových subjektov, telekomunikačných operátorov, poskytovateľov dátových služieb, zdravotných poisťovní či bánk.

SP upozorňuje, že sa často stretáva s mylným názorom o nemožnosti exekvovať dôchodkové dávky. "Vzťahujú sa na ne tie isté pravidlá a zásady ako pri vykonávaní zrážok zo mzdy," zdôrazňuje. Poisťovňa tak nemá právo sama rozhodovať, či bude alebo nebude vykonávať zrážky a v akej výške. Výber sa totiž začína exekučným titulom od súdu, súdneho exekútora či daňového úradu.