Berlín nalieha na Madrid, aby požiadal EFSF o pomoc

Pridajte názor  Zdroj: TASR

3. 6. 2012 - Nemecká spolková vláda podľa týždenníka Spiegel nalieha na Madrid, aby požiadal o pomoc Európsky fond finančnej stability (EFSF).

Berlín 3. júna (TASR) - Nemecká spolková vláda podľa týždenníka Spiegel nalieha na Madrid, aby požiadal o pomoc Európsky fond finančnej stability (EFSF). Úver od neho by mu mal pomôcť pri prekonávaní bankovej krízy. Spiegel v sobotu (2.6.) informoval o tomto tlaku Berlína bez uvedenia zdroja. Podľa neho je to výsledok dohody kancelárky Angely Merkelovej a spolkového ministra financií Wolfganga Schäubleho. Podľa nich nie je Španielsko schopné dostať svoje banky do normálnej situácie.

Ministerstvo financií však v sobotu správu nekomentovalo. Vo vládnych kruhoch panuje názor, že EFSF o pomoc musí požiadať kabinet Mariana Rajoya.

Spiegel dodáva, že rastúcim tlakom na Madrid chce spolková vláda utlmiť nebezpečenstvo, že sa eurokríza v ohrozených južných štátoch menovej únie zostrí v prípade, ak ju Grécko opustí.

Španielsko získava peniaze na finančných trhoch už len za ťažkých podmienok. V uplynulom týždni vzrástli úroky na jeho vládne dlhopisy na 6,7 %. Pri takej úrokovej sadzbe sa vlani uchýlili Portugalsko a Írsko pod ochranné krídla eurovalu.

V sobotu premiér Rajoy opakoval, že jeho krajina nepotrebuje zahraničný úver. Povedal, že "síce nemáme ustlané na ružiach, ale nenachádzame sa ani na pokraji apokalypsy". Na zhromaždení podnikateľov v meste Sitges neďaleko Barcelony vyzval, aby zachovali pokoj. "Španielsko je solídnou krajinou. Zo situácie sa dostaneme vlastným úsilím a s pomocou našich partnerov z EÚ," dodal premiér.

Podľa týždenníka Spiegel experti spolkovej vlády odhadujú, že španielske banky budú potrebovať na ozdravenie asi 50 až 90 miliárd eur. Situáciu v Španielsku zostrila najmä kríza Bankie, štvrtého najväčšieho úverového ústavu v krajine. Štát jej poskytne pomoc vo výške 23 miliárd eur.