ZCHFP nesúhlasí so zdvojnásobením daňového zaťaženia

Pridajte názor  Zdroj: TASR

26. 5. 2012 - Firmy združené v Zväze chemického a farmaceutického priemyslu (ZCHFP) SR nesúhlasia s rozsahom vládou pripravovaného zvýšenia daňového zaťaženia, pretože to prinesie radikálne zhoršenie podnikateľského prostredia, únik kapitálu do zahraničia, likvidáciu mnohých podnikov a zvýšenie nezamestnanosti.

Bratislava 26. mája (TASR) - Firmy združené v Zväze chemického a farmaceutického priemyslu (ZCHFP) SR nesúhlasia s rozsahom vládou pripravovaného zvýšenia daňového zaťaženia, pretože to prinesie radikálne zhoršenie podnikateľského prostredia, únik kapitálu do zahraničia, likvidáciu mnohých podnikov a zvýšenie nezamestnanosti. Hlavnú časť záťaže konsolidácie verejných financií na príjmovej časti rozpočtu tak budú znášať zamestnávatelia. Informoval o tom prezident ZCHFP SR Roman Karlubík.

"Pripravované opatrenia sú demotivujúce aj preto, že v skutočnosti nebude predstavovať daňové zaťaženie podnikania len pripravovaných 23 % dane z príjmu. V SR bol totiž od minulého roka zavedený dodatočný 10-% zdravotný odvod z podielov na zisku a dividend a uvažuje sa aj o dodatočnom zdaňovaní týchto podielov ďalšou 5-%, či dokonca 10-% sadzbou. Daňové zaťaženie podnikania sa tak pripravovanými opatreniami vlády zvýši z pôvodných 19 % až na dvojnásobok, čo je pre podnikanie likvidačné. A ešte sú tu dane z nehnuteľností, dane z motorových vozidiel a podobne. Doplatia na to hlavne malé a stredné podniky, pretože práve ich sa to najviac dotkne, keďže limit na 10-% zdravotné odvody je do hranice súčasného maximálneho ročného vymeriavacieho základu 26.802 eur. O takom zisku sa však väčšine malých podnikov ani nesníva," konštatoval Karlubík.

Poukázal aj na to, že už v súčasnosti má viac ako 3000 slovenských firiem vlastníka z daňového raja, čím si optimalizujú zisky a Slovensko prichádza o stovky miliónov eur. Ich počet sa pripravovaným zvýšením daní značne zvýši. Tí, čo ostanú na Slovensku budú platiť dane aj za nich, pretože malí podnikatelia sa presťahovať nemôžu.

"Vláda by preto pri konsolidácii financií mala viac šetriť a namiešať správny mix zvýšenia priamych a nepriamych daní. Ak sa má zvýšiť sadzba dane z príjmu, tak treba zrušiť zdravotné odvody z podielov a dividend, lebo sa dvojito zdaňuje už raz zdanený príjem," poznamenal.

"Nie je dôvod trestať podnikanie a zaťažovať ho podobne ako zamestnanecký pomer. Skutoční podnikatelia majú stovky výdavkov, o akých sa zamestnancom ani nesníva a sú existenčne závislí od trhovo neistých zákaziek. Dodatočné likvidačné zdaňovanie ďalšími daňami a odvodmi akurát rozmnoží rady nezamestnaných. Najlepšia pomoc pre firmy nie sú dotácie, ale ponechanie ich vlastných vytvorených prostriedkov," uzatvoril Karlubík.

ZCHFP SR reprezentuje 57 členských subjektov z chemického a farmaceutického priemyslu, v ktorých pracuje viac ako 12.000 ľudí. V celom odvetví chémie podniká 186 firiem s viac ako 20 zamestnancami. V chemickom odvetví na Slovensku k 31. decembru 2011 v týchto firmách pracovalo 37.568 ľudí. Výrobný program tvorí široké spektrum produktov, od organických a anorganických chemikálií, cez priemyselné hnojivá, pneumatiky, výrobky z gumy, farby, laky, liečivá, až po sofistikované špeciálne výrobky a chemické vlákna.