Komodity: Mesačná správa ISO za január – cukor bude zrejme ďalej klesať

Medzinárodná organizácia pre cukor uverejnila ďalšiu zo svojich pravidelných mesačných správ o trhu s cukrom, tentoraz za prvý mesiac roka 2012. Cena marcového kontraktu na trstinový cukor odštartovala nový rok na výrazne nižších úrovniach, ako to mu bolo v roku 2011, keď sa komodita obchodovala v okolí 32,00 USD/100 libier. Tohtoročný január sa niesol prevažne v rámci bočného pásma medzi 22,70 – 24,30 USD/100 libier s krátkodobým posilnením k rezistencii 25,00 USD/100 libier v druhej polovici mesiaca. Hodnota túto hladinu však ďalej neprekonala a do konca januára opäť klesala.

Z pohľadu fundamentálnych faktorov ovplyvňuje dianie na trhu s cukrom resp. pokles jeho ceny predovšetkým očakávaný významný prebytok komodity v aktuálnej sezóne 2011/2012. Vzostup ceny cukru v polovici mesiaca sa tak pripisuje najmä trhovým faktorom a špekulatívnym aktivitám fondov a veľkých obchodníkov. Po tom, čo boli hedgeové fondy v posledných dvoch mesiacoch prevažne net-short, k 24.januáru došlo znova k zmene na net-long, zvýšili sa tiež net-long pozície indexových fondov.

V januári boli hlavnými primárnymi fundamentmi hlavne správy z Európy o výsledkoch úrody cukrovej repy, ktoré len potvrdili očakávaný výrazný medziročný nárast outputu cukru v západnej Európe a Ukrajine a rekordnú produkciu v Bielorusku a Rusku. Francúzsko, ktoré je najväčším európskym pestovateľom repy, zaznamenalo nárast produkcie cukru o 14%, Nemecko odhaduje zvýšenie o 36% v porovnaní s minulou sezónou. Rusko vyprodukovalo ku koncu januára 5 mil. ton cukru, čo je historicky rekordné množstvo, čim sa krajina stala najväčším svetovým producentom repného cukru. Spotreba krajiny sa predpokladá v objeme 5,5 mil. ton, import nespracovaného cukru tak klesne na 530 000 ton z minuloročných 2,7 mil. ton.

Priaznivý priebeh zberu úrody hlási aj India, kde za prvé 4 mesiace aktuálne sezóny bolo vyprodukovaných medziročne o 17,7% viac cukru a celkový output sa odhaduje na minimálne 26 mil. ton pri spotrebe cca 22 mil. ton. Krajina tak bude mať dostatok disponibilného množstva na export, vzhľadom na vládnu reguláciu cukrového sektora v Indii sa však čaká na rozhodnutie o ďalšom povolení vývozu (vláda v novembri povolila objem 1 mil. ton).

V Thajsku, druhom top svetovom vývozcovi, bolo ku koncu januáru vyprodukovaných 4,685 mil. ton cukru oproti 3,696 mil. ton v rovnakom období minulý rok. Celková produkcia krajiny sa očakáva na rekordnej úrovni okolo 10 mil. ton.

Z Brazílie, najväčšieho svetového producenta a vývozcu cukru, neprichádzajú nové významné správy. Krajina zaznamenáva pokles outputu, v polovici januára bola produkcia cukru v hlavnom pestovateľskom regióne v strednej a južnej časti krajiny medziročne o 6,85% nižšia. Podľa brazílskeho Datarga sa celková produkcia krajiny predpokladá v množstve 36 mil. ton, o 0,5 mil. ton viac, ako hovorili posledné údaje, a to najmä vzhľadom k zvýšeniu disponibility cukrovej trstiny v severnom a severovýchodnom regióne o 1 mil.ton. Čína, ktorá je po Indii druhým top spotrebiteľom cukru na svete, zaznamenala za prvé tri mesiace novej sezóny (október – december) mierny medziročný nárast outputu, a to o 2,1%. Podľa úrovne produkcie v januári bude možné indikovať, či krajina bude schopná dosiahnuť predpokladanú produkciu 12 mil. ton v sezóne 2011/2012 oproti 10,45 mil. tonám v minulom obchodnom roku. No i napriek očakávanému rastu outputu cukru sa predpokladá, že Čína bude i naďalej jedným z top vedúcich importérov na svete. V roku 2011 krajina doviezla o 65% viac cukru ako v roku 2010.

Čo sa týka ďalšieho cenového vývoja a predpokladov o zostatku na trhu v sezóne 2011/2012, mesačná správa uvádza aj odhady niektorých finančných inštitúcií a analytických oddelení.

Podľa Deutsche Bank by sa mala cena trstinového cukru pohybovať v priemere na úrovni 24,00 USD/100 libier v prvom kvartáli tohto roka s poklesom na 22,00 USD/100 libier v 2Q a 3Q a na 21,00 USD/100 libier ku koncu roka 2012. S poklesom cien počíta aj ABN Amro ako výsledok rastu produkcie a zásob komodity.

Morgan Stanley na jednej stane počíta tiež s poklesom vzhľadom na rast produkcie na severnej pologuli, na druhej strane upozorňuje na „býčie riziko“ zo strany Číny, takže situáciu nevidí tak jednoznačne.

Macquarie odhadujú výrazný prebytok na trhu v objeme 7,9 mil. ton, pričom rast produkcie v Indii, Thajsku, EÚ a Rusku preváži nad brazílskym poklesom.

ISO plánujeme uverejniť ich druhú oficiálnu revíziu zostatku na trhu s cukrom v polovici februára, predbežné údaje hovoria o prebytku 5 mil. ton. Predikcie ďalších inštitúcií ako Kingsman, Czarnikow, ABARES, Sucden či FAO ostávajú nezmenené oproti mesačnej správe za december a ďalej počítajú s prebytkom v množstve o 5 mil. ton po 11 mil. ton.

Podľa prieskumu medzi 16 obchodníkmi a analytikmi na konferencii o cukre, ktorá sa konala v Dubaji, vzhľadom na prebytok na trhu je možný v tomto roku pokles ceny až k 19,75 USD/100 libier. Dnes popoludní sa komodita predáva za 24,55 USD/100 libier.

sugar

Súvisiace články

Aktuálne správy