Počet slovenských firiem v daňových rajoch stúpol za 10 rokov z 1510 na 4701

Počet slovenských firiem so sídlom v daňových rajoch neustále rastie. Upozornila na to poradenská spoločnosť Bisnode Slovensko, podľa ktorej sa od roku 2005 viac ako strojnásobil.

Počet slovenských firiem so sídlom v daňových rajoch neustále rastie. Upozornila na to poradenská spoločnosť Bisnode Slovensko, podľa ktorej sa od roku 2005 viac ako strojnásobil. Za jeden zo spôsobov, ako bojovať proti odchodu firiem do daňových rajov, považuje zlepšenie podnikateľského prostredia.
Z údajov spoločnosti vyplýva, že kým v roku 2005 sídlilo v daňových rajoch 1510 slovenských firiem, vlani ich bolo 4701. Predpokladá pritom, že tento rok bude ich počet ešte vyšší. Ide navyše len o priame registrácie slovenských firiem v niektorom z daňových rajov.
„Omnoho častejšie sa však využívajú reťazové registrácie – teda slovenská firma je registrovaná napríklad v Českej republike, tá napríklad v Maďarsku a až tá maďarská je registrovaná v niektorom z daňových rajov. No a práve tieto prepojenia „krížom-krážom” cez štáty je veľmi náročné odhaliť,“ uviedol pre TASR konzultant spoločnosti Milan Seliak.
Tento vývoj, ktorý pozoruje aj v Česku, označil za politický problém. Európske vlády vrátane slovenskej podľa neho až v poslednom období prijímajú zákony, ktoré by mohli ako-tak pomôcť znižovaniu daňových únikov.
„Je však dôležité v tomto smere striktne oddeliť legálne podnikanie v rámci trhového prostredia a využívania lepších podmienok na biznis v rámci suverénnych štátov od nelegálnej činnosti, ktorá zväčša slúži na zámerné ukrývanie nelegálnych príjmov z korupcie či kriminálnej činnosti,“ upozornil Seliak.
Pozitívne vníma prijatie protischránkového zákona či podpísanie zmluvy na výmenu informácií medzi finančnými správami zapojených krajín. „Samozrejme, bude otázne, ako budú tieto zákony a informácie využité v praxi a ako reálne ovplyvnia boj proti daňovým únikom. Tá časť podnikateľov, ktorá raje využíva skutočne na nelegálnu činnosť, bude aj naďalej veľmi vynaliezavá. Preto by mali byť európske vlády stále krok pred nimi,“ myslí si Seliak.
Rezervy vidí na úrovni politickej dohody v oblasti daní v rámci Európskej únie. Mnohé krajiny dnes totiž znižujú daňové zaťaženie, aby naštartovali ekonomiku a prilákali zahraničných investorov. Vzniká tak predpoklad, že sa firmy budú premiestňovať tam, kde bude daňové zaťaženie výhodnejšie, čo podľa konzultanta Bisnode negatívne ovplyvní ďalšie krajiny. „Toto je absolútne protichodné v boji proti daňovým únikom,“ zdôraznil.
Seliak zároveň vyzdvihol potrebu zlepšovať podnikateľské prostredie na Slovensku, aby štát podnikateľov udržal doma a nemusel energiu venovať boju proti ich odchodu.
„Samotné vysoké daňové zaťaženie vyháňa naše firmy podnikať do zahraničia. Znížením daní by sa mohol naštartovať rast a investície domácich spoločností, rovnako prilákať nové investície. Zlepšenie podnikateľského prostredia je tiež spôsob, ako bojovať proti odchodu našich firiem do daňových rajov,“ domnieva sa.

Súvisiace články

Aktuálne správy