Osobitný odvod regulovaných subjektov sa zdvojnásobí

Sadzba osobitného odvodu regulovaných subjektov sa bude po zdvojnásobení postupne znižovať na súčasnú úroveň v dvoch krokoch od roku 2019 a od roku 2021.

Osobitný odvod regulovaných subjektov zostane v platnosti a jeho sadzba sa zvýši. Rozhodli o tom poslanci Národnej rady SR, ktorí v stredu schválili novelu zákona o osobitnom odvode. Podľa návrhu sa sadzba tohto odvodu od budúceho roku zdvojnásobí a postupne bude klesať na súčasnú úroveň. Sadzba sa bude po zdvojnásobení znižovať v dvoch krokoch od roku 2019 a od roku 2021. Zároveň poslanci rozhodli osobitný odvod ponechať v platnosti bez ďalšieho časového obmedzenia. Podľa momentálne platného znenia mali pritom regulované firmy poslednýkrát osobitný odvod uhrádzať za rok 2016. Novelu musí ešte podpísať prezident Andrej Kiska.

Novela upravuje aj spôsob výpočtu osobitného odvodu. Po novom by ho mali firmy platiť výhradne z príjmov, resp. výnosov z regulovanej činnosti. Ruší sa preto podmienka, že povinnosť odvodu sa vzťahuje na firmy, ktorých aspoň 50 % z celkových výnosov tvoria výnosy z regulovaných činností. Zároveň bude po novom platiť, že povinnosť platiť špeciálny odvod budú mať regulované firmy, ktorých hospodársky výsledok, resp. predpokladaný hospodársky výsledok bude minimálne 3 mil. eur. Osobitný odvod regulovaných firiem platí v súčasnosti na Slovensku asi 60 subjektov. Počas rokovania o návrhu v parlamente sa prijala aj zmena, že regulované subjekty budú musieť osobitný odvod platiť iba v prípade, že jeho výška presiahne 1 000 eur.

Poslanec za SaS Karol Galek a nezaradený poslanec Miroslav Beblavý vládny návrh kritizovali. Podľa Galeka v konečnom dôsledku môže znamenať škody pre spotrebiteľov a aj pre štát, vyzval preto ministra financií, aby za tieto prípadné dopady prevzal zodpovednosť. Podľa Miroslava Beblavého by sa zase štát mal v čase „rozpočtovej hojnosti“ zrejme viac zamerať na to, ako hospodári s peniazmi, ako na zavádzanie ďalších daní a zvyšovanie tých súčasných.

Súvisiace články

Aktuálne správy