Odchod Británie z EÚ by mal pre britskú ekonomiku trvalé následky

Hlasovanie Britov v júnovom referende v prospech odchodu krajiny z Európskej únie bude mať pre britskú ekonomiku trvalé následky. Uviedol to pre dnešné vydanie britského denníka The Times britský minister financií George Osborne. Podľa neho by hrubý domáci produkt (HDP) v prípade brexitu klesol do roku 2030 o 6 % oproti HDP v situácii, že krajina by v EÚ zostala. Informovala o tom agentúra Reuters.
Osborne povedal, že strata by do roku 2030 predstavovala ročne zhruba 4300 libier (5403,71 eura) na každú domácnosť. Zároveň dodal, že dôsledky by ekonomika cítila trvale, keďže v prípade hlasovania v prospech odchodu by klesli aj investície a obchod. Ako uviedol, bola by to jedna z najväčších rán, akú by si Británia zasadila.
Referendum je stanovené na 23. júna, pričom v piatok 15. apríla sa začala oficiálna predreferendová kampaň. Prieskumy verejnej mienky naznačujú, že hlasovanie bude tesné, no stávkové kancelárie predpokladajú, že britskí voliči predsa len zahlasujú za zotrvanie krajiny v EÚ.
Najnovšie vyhlásenie ministra financií pravdepodobne vyvolá ostré reakcie stúpencov brexitu, podľa ktorých vláda obyvateľov zastrašuje. Jedným z hlasných stúpencov brexitu je londýnsky starosta Boris Johnson. Ten presadzuje, aby Británia uzatvorila s Európskou úniou rovnakú obchodnú dohodu, ako EÚ uzatvorila s Kanadou.

Súvisiace články

Aktuálne správy