ÚJD je spokojný s tempom prác v Mochovciach

Úrad jadrového dozoru SR však podľa svojich odhadov nevylučuje troj až štvormesačné meškanie dostavby tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce.

Úrad jadrového dozoru SR (ÚJD) je zatiaľ spokojný s tempom prác na dostavbe tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. „Tempo dokončovacích prác je oveľa vyššie, ako v minulých obdobiach,“ uviedla pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa ÚJD Zuzana Hosťovecká. Kontrolný orgán však nevylúčil mierne meškanie dostavby. „Podľa aktuálneho stavu predpokladáme sklz na úrovni minimálne troch až štyroch mesiacov. Upozorňujeme však, že ide len o odhad úradu,“ dodala Hosťovecká.

Mochovecký projekt sa podľa ÚJD nachádza v značnom štádiu rozpracovania z hľadiska dokončovania stavebných činností, montáže technologického zariadenia. Projekt už je v počiatočnom štádiu odskúšania týchto zariadení. „Do určitej miery zaostávajú práce elektrického napájania zariadení a systémov blokov a tiež inštalácie zariadení systému kontroly a riadenia. Toto zaostávanie môže nepriaznivo ovplyvniť ďalší postup na projekte,“ upozornila Hosťovecká.

Podľa ostatných vyjadrení kompetentných by mali tretí jadrový mochovecký blok pripojiť do elektrizačnej sústavy v novembri 2016 a štvrtý o rok neskôr. Podľa ÚJD nejde o nereálne termíny, Slovenské elektrárne, ktoré dostavujú mochovecké bloky, však budú musieť podľa kontrolného orgánu naďalej optimálne využívať existujúce zdroje a optimálne ich organizovať a riadiť. Dostavba tretieho bloku bola ku koncu marca tohto roka podľa ÚJD na úrovni okolo 84 %. Štvrtý blok bol na úrovni zhruba 65 %.

Podľa pôvodných plánov sa dostavba Mochoviec mala ukončiť v roku 2012, respektíve 2013. Neskôr Slovenské elektrárne, ktoré jadrové bloky dostavujú, aktualizovali termíny dostavby na roky 2014 a 2015. Dostavba mochoveckých blokov si podľa ostatného schváleného rozpočtu vyžiada 4,6 mld. eur. Začínalo sa však na sume 2,8 mld. eur, neskôr sa hovorilo o sume 3,8 mld. eur.

Vlastníkmi akcií Slovenských elektrární sú Ministerstvo hospodárstva SR, ktoré kontroluje 34-percentný podiel a talianska spoločnosť Enel SpA, ktorá má 66 % akcií. Taliansky investor vstúpil do Slovenských elektrární v apríli 2006. Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe. Prevádzkujú viac ako päťtisíc megawattov inštalovaného výkonu.

Súvisiace články

Aktuálne správy