Nezamestnanosť pod 5 % nedosiahol ani jeden región SR

Spomedzi regiónov EÚ bola vlani nezamestnanosť rovná alebo nižšia ako 5,0 %, čo je menej ako polovica priemeru Európskej únie, v 54 z nich. Išlo o 23 regiónov v Nemecku, 16 vo Veľkej Británii, šesť v Rakúsku, tri v Belgicku a Rumunsku a jeden v Českej republike, v Taliansku a v Maďarsku. Na Slovensku ani jeden región nemal nezamestnanosť nižšiu ako polovica priemeru EÚ. Región Bratislavský kraj sa však tejto úrovni najviac priblížil s nezamestnanosťou 6,0 %. Vyplýva to z údajov štatistického úradu Európskej únie Eurostat, ktoré zverejnil v stredu.

Naopak, 29 regiónov EÚ malo nezamestnanosť rovnú alebo vyššiu ako 20,2 %, čo bol dvojnásobok priemeru EÚ. Išlo o 13 španielskych regiónov, 12 gréckych a štyri talianske. Ani v jednom slovenskom regióne nebola nezamestnanosť vyššia ako dvojnásobok priemeru únie. Najvyššiu nezamestnanosť vykázal v rámci SR podľa Eurostatu región Východné Slovensko, a to 16,6 %. Región Západné Slovensko evidoval podľa štatistického úradu EÚ nezamestnanosť vo výške 11,0 % a Stredné Slovensko na úrovni 15,9 %.

Najvyšší podiel dlhodobo nezamestnaných na celkovom počte ľudí hľadajúcich prácu evidovali v šiestich gréckych regiónoch, a to Attiki (77,3%), Dytiki Ellada (76,7%), Ipeiros (75,8%), Kentriki Makedonia (75,2%), Peloponnisos (73,8%) a Thessalia (73,5%). Najnižšia dlhodobá nezamestnanosť bola vo švédskom regióne Övre Norrland (14,8 %) a v rumunskom regióne Bukurešť – Ilfov (15,9 %), nasledovaná ďalšími šiestimi regiónmi. Priemerná dlhodobá nezamestnanosť v rámci celej EÚ bola vlani 49,3 %.

Najnižšia nezamestnanosť v rámci regiónov Európskej únie bola v minulom roku v českom regióne Praha a v nemeckom Oberbayerne (zhodne 2,5 %) a ďalších štyroch nemeckých regiónoch s nezamestnanosťou pod úrovňou 3 %. Naopak najvyššia nezamestnanosť bola v piatich španielskych regiónoch, a to Andalúzia (34,8 %), Kanárske ostrovy (32,4 %), Ceuta (31,9 %), Extremadura (29,8 %) a Kastília-la Mancha (29 %).

Súvisiace články

Aktuálne správy