SAV protestuje proti poklesu financií na rok 2015, hovorí o prepúšťaní

Slovenská akadémia vied (SAV) nesúhlasí s návrhom jej rozpočtu na budúci rok. Snem SAV proti nemu vyjadril protest, keďže Ministerstvo financií (MF) SR plánuje pre akadémiu znížiť objem financií v roku 2015 oproti súčasnosti. Akadémia preto okrem iného hovorí aj o hromadnom prepúšťaní.
„V návrhu rozpisu štátneho rozpočtu na rok 2015 kapitola SAV klesá o 18 % oproti stavu z roku 2014,“ vyčíslil predseda Snemu SAV Ján Sedlák v dnešnom stanovisku. V porovnaní s rokom 2009 je to podľa neho ešte alarmujúcejšie. Reálny pokles prostriedkov pre akadémiu je po započítaní inflácie na úrovni približne 45 %.
„Takáto situácia, keď je kvalita výsledkov práce trestaná krátením rozpočtu, je v európskom priestore neakceptovateľná,“ zdôraznil Sedlák.
SAV argumentuje tým, že je dlhodobo najvýkonnejšou slovenskou inštitúciou v oblasti vedy a výskumu. Pri počte výskumných pracovníkov tvoriacom približne 11 % pracovníkov vedy a výskumu na Slovensku produkuje 34 % vedeckých výstupov.
Návrh štátneho rozpočtu počíta podľa Sedláka aj s výrazným krátením rozpočtu osobných výdavkov. To je zdôvodňované viazaním týchto výdavkov za účelom realizácie Programu ESO (Efektívna, spoľahlivá a otvorená verejná správa). Zamestnanci akadémie však podľa neho neprichádzajú do styku s občanom v rámci vybavovania agendy verejnej správy, a tak sa optimalizácia nákladov na fungovanie SAV nedá dosiahnuť kopírovaním administratívnych opatrení vo verejnej správe.
Krátenie osobných výdavkov v navrhovanom rozsahu povedie podľa akadémie k hromadnému prepúšťaniu. Priemerný plat zamestnanca SAV je dnes pritom podľa Sedláka nižší, ako priemerný plat na Slovensku a výrazne nižší, ako priemerný plat v Bratislavskom kraji. „Takýto stav zhoršuje intelektuálnu bezpečnosť štátu a povedie k odlevu expertov, ktorí nenájdu kariérne záruky pre svoju odbornú orientáciu vo sfére vedy a výskumu na Slovensku,“ doplnil Sedlák.
Podľa návrhu rozpočtu na budúci rok by mala SAV dostať zo štátnej pokladnice sumu 47 miliónov eur, čo znamená pokles o 10,3 milióna eur oproti súčasnosti, čiže o 18 %.

Súvisiace články

Aktuálne správy