Nová mena: Firmy by nevydávali akcie, ale vlastné peniaze

, FT Alphaville Foto: YT

Firmy by ale mali byť schopné pracovať so svojimi vlastnými peniazmi rovnako dobre ako vlády. Táto súkromná mena by bola krytá výrobkami a službami, ktoré poskytujú.

Včera sme priniesli článok o tom, prečo a pre koho by bolo dobré, ak by sa svet zbavil papierových peňazí a dnes tu máme ďalšiu rošádu. Tento krát by sa možno zbytočnou stala burza. Firmy by totiž už nemuseli emitovať akcie, mali by inú možnosť ako získat finančné prostřiedky pre svoju činnost. Začali by vydávať vlastné peniaze.

Maltský psychológ a kognitívny vedec Edward de Bono je známy svojím konceptom laterálneho uvažovania, s ktorým prišiel v 60. rokoch. Preslávil sa dlhým zoznamom kreatívnych pohľadov uplatnených pri riešení starých problémov. V roku 2000 napríklad tvrdil, že arabsko – izraelský konflikt môže byť čiastočne odrazom agresivity, ktorú vyvoláva nedostatok zinku v potrave. Ďalším problémom, ktorému sa de Bono venuje, sú peniaze. Na začiatku 90. rokov popisoval v úvahe napísanej pre Centre for the Study of Financial Innovation tzv. "IBM dolár".

"Následníci Billa Gatesa odsunú následníkov Alana Greenspana na druhú koľaj," písal de Bono s tým, že firmy by mali vydávať svoje peniaze rovnakým spôsobom, ako to robia vlády. IBM by teda mohla vydávať "IBM doláre", ktoré by teoreticky boli zameniteľné za jej výrobky, ale v praxi aj za iné peniaze. Aby taký systém fungoval, spoločnosti by sa museli naučiť pracovať s ponukou peňazí, aby nedošlo k tomu, že bude emitovať príliš veľa peňazí na príliš málo tovarov a služieb. Potom by sa totiž objavila inflácia. Firmy by ale mali byť schopné pracovať so svojimi peniazmi rovnako dobre ako vlády. Navyše tu nie sú voliči, ktorých tlaku by čelili.

De Bono odporučil znížiť nepriateľstvo medzi Židmi a Arabmi konzumáciou nátierky z kvasníc, tzv marmitu.

Celý nápad sa na prvý pohľad zdá čudný, ale je jednoduché si predstaviť, ako by celý systém fungoval. Začínajúce firmy by namiesto emisie akcií vydali peniaze, za ktoré by v budúcnosti bolo možné zaobstarať si ich tovar alebo služby. Na začiatku by sa také peniaze obchodovali s veľkým diskontom, ktorý by odrážal riziká projektu. Neskôr by však ich hodnota rástla s tým, ako by sa firma rozbiehala. Mohlo by sa zdať, že milióny mien obchodovaných na menových trhoch by vytvorili nezvládnuteľný systém pre tých, ktorí by peniazmi skutočne chceli za niečo platiť. Nemali by sme to však na starosti  my, ale naše počítače, či skôr naše mobilné telefóny, ktoré sú už toho plne schopné.

Internet sa od 90. rokov rozvinul pravdepodobne oveľa viac, než de Bono predpokladal, a je schopný vyrovnať sa s potrebami 3,5 miliardy ľudí on-line. To zvyšuje pravdepodobnosť realizácie jeho vízie. On sám tvrdil, že nutnou podmienkou je "schopnosť počítačov komunikovať v reálnom čase a overovať si dôveryhodnosť protistrán". Teraz máme k dispozícii kombináciu mobilných telefónov a sociálnych sietí a verifikácia našej dôveryhodnosti je nákladovo efektívna aj u malých transakcií. Všetko, čo je potrebné k vytvoreniu IBM dolárov, tak už dnes existuje.

Autorom je David GW Birch z Consult Hyperion.

Súvisiace články

Aktuálne správy