V Londýne padol nový cenový rekord: Trh s nehnuteľnosťami sa prehrieva, varujú odborníci

, ČTK Foto: SITA

Rozžeravený londýnsky trh nehnuteľností zaznamenal ďalší rekord. Nemenovaný boháč z východnej Európy kúpil nevybavený strešné apartmán v jednom z najluxusnejších londýnskych projektov One Hyde Park za 140 miliónov libier, teda 170 440 711 eur.

Nick Candy, ktorý je jedným z developerov projektu na južnej strane Hyde Parku, potvrdil agentúre Reuters, že jeho firma CPC Group predala strešný apartmán o výmere asi 1 500 metrov štvorcových. Cenu a meno kupujúceho ale povedať odmietol. CPC Group, ktorú vedie jeho brat Christian, uviedla, že takýto byt s vybavením by vyšiel na 175 miliónov libier.

Doterajší rekord v Londýne drží ukrajinský miliardár Rinat Achmetov, ktorý za dva spojené apartmány v tom istom projekte One Hyde Park zaplatil pred troma rokmi 136 miliónov libier. Developer, ktorého partnerom je firma Waterknights katarského šejka Hamada bin Džasíma bin džabr Sáního, už predal z projektu byty za viac ako dve miliardy dolárov.

Candy ale upozornil, že niektoré požadované ceny v Londýne sú už prehnané a neudržateľné. "Zažívame dobu boomu, ktorá je drahšia, ako čokoľvek v histórii ľudstva. Panujú obavy z prehriatia trhu," povedal. Londýnsky trh realít ťahajú hore svojimi nákupmi "trofejných bytov" ruskí oligarchovia, čínski magnáti a arabskí šejkovia. Londýn je jedným z najdrahších trhov realít na svete, čo vedie pred parlamentným voľbami v budúcom roku k obavám z marginalizácia miestnych obyvateľov. Ceny obytných nehnuteľností v Londýne vzrástli od roku 2009 o približne 80 % a silný rast presakuje aj do lokalít, kde žijú obyčajní ľudia.

Ceny realít v Británii sa ešte ako celok nevrátili na úroveň pred finančnou krízou v roku 2008, každoročne ale rastú o zhruba 10 %. Bank of England stále viac varuje pred rizikami nekontrolovaného rastu cien realít pre celú ekonomiku.

Vysoký dopyt ale vedie k nárastu developerskej a stavebnej aktivity. Pre najbližších desať rokov sa v Londýne plánuje výstavba viac ako 20 000 obytných jednotiek, čo je dvojnásobok plánov z roku 2011, uviedla v decembri konzultačná firma EC Harris. Hodnota londýnskych realít je už tak vysoká, že podľa realitného konzultanta Savills má teraz desať londýnskych štvrtí úhrnnú hodnotu realít zodpovedajúcej hodnote Škótska, Walesu a Severného Írska dohromady.

Podľa britskej tlače sa bohatí Rusi a Ukrajinci teraz pokúšajú presúvať svoje peniaze práve do londýnskych nehnuteľností. Niektorí východoeurópski oligarchovia si tak chcú ukryť majetok pred prípadnými medzinárodnými sankciami. Odliv kapitálu z Ruska a Ukrajiny tento rok kvôli ukrajinskej kríze prudko vzrástol.

Súvisiace články

Aktuálne správy