V Spojených štátoch začal súd so spoločnosťou Google kvôli zneužívaniu postavenia na trhu

V Spojených štátoch sa v utorok začal súdny proces so spoločnosťou Google kvôli zneužívaniu postavenia na trhu. Za účasti mnohých svedkov bude trvať desať týždňov, informujú tlačové agentúry. Proces je dôležitý pre vládu amerického prezidenta Joea Bidena, ktorá sa stavia do úlohy zástancu hospodárskej súťaže, ale má problémy presvedčiť o svojom názore súdy.

Spoločnosť Google využila svoju dominanciu na trhu s internetovým vyhľadávaním na zablokovanie konkurentov a potlačenie inovácií, uviedlo v utorok americké ministerstvo spravodlivosti na úvod najväčšieho protimonopolného procesu v USA za štvrť storočia. „Tento prípad je o budúcnosti internetu a o tom, či vyhľadávač Google bude niekedy čeliť zmysluplnej konkurencii,“ povedal hlavný právny zástupca ministerstva Kenneth Dintzer.

Federálni právnici a prokurátori sa pokúsia dokázať, že Google zmanipuloval trh vo svoj prospech tým, že uzamkol svoj vyhľadávač ako východiskovú voľbu na neprebernom množstve miest a zariadení. Americký okresný sudca Amit Mehta pravdepodobne nevynesie rozsudok skôr ako začiatkom budúceho roka, píše agentúra AP. Ak sa rozhodne, že Google porušil zákon, bude ďalší proces zameraný na to, aké kroky treba podniknúť, aby sa pôsobenie firmy malo vymedzené hranice.

Viac o téme: Google, hospodárska súťaž, Internet, konkurencia, súd

Súvisiace články

Aktuálne správy