V Barcelone sa koná veľtrh bezdrôtových technológií, dominuje mu Huawei

V Barcelone sa od pondelka koná veľtrh bezdrôtových technológií MWC. Napriek západným sankciám tam dominuje čínska spoločnosť Huawei, novinky sa čakajú tiež od ďalších čínskych značiek Honor a OnePlus, ale tiež napríklad od fínskeho výrobcu smartfónov HMD Nokia. Vzhľadom na to, že pandémia covidu-19 odznieva, čakajú organizátori desiatky tisíc návštevníkov z viac ako 200 krajín.

„Čína je zastúpená veľmi výrazne,“ povedal novinárom generálny riaditeľ obchodnej organizácie bezdrôtového priemyslu GSMA John Hoffman. Skupina je zároveň organizátorom podujatia. Zhruba z dvetisíc vystavovateľov a sponzorov sa zúčastňuje 150 čínskych spoločností, pričom najväčšie zastúpenie má práve výrobca šikovných telefónov a sieťových zariadení Huawei Technologies. Firma si proti vlaňajšku prenajala o 50 percent väčšiu výstavnú plochu, uviedli organizátori.

Z hľadiska zamerania na spotrebiteľov je veľtrh MWC najmä prehliadkou smartfónov a súvisiacich technológií. Podľa odborníkov sa ale zdá, že kľúčoví hráči ako Samsung a Sony na toto podujatie žiadne významné oznámenia nepripravujú. „A na Apple môžete zabudnúť,“ napísal server The Verge.

Mottom tohtoročného ročníka je Velocity: Unleashing tomorrow’s technology – today. Teda rýchlosť a technológia zajtrajška. Pozornosť sa tak zameria na ďalšie zrýchlenie sietí piatej generácie (5G), na rozšírenú realitu a všeobecne na postup digitalizácie.

Huawei už je niekoľko rokov terčom amerických sankcií, neskôr sa k Spojeným štátom pridali aj niektoré ďalšie západné krajiny, ktoré firmu zaradili na čiernu listinu. Tvrdí, že smartfóny a siete Huawei predstavujú bezpečnostné riziko a že technológiu firmy využíva čínska vláda na špehovanie. Peking to opakovane odmietol. Vzhľadom na tieto okolnosti je pozoruhodné, akú veľkú plochu firma na veľtrhu obsadila, uviedla agentúra AP.

K napätiu medzi Čínou a Spojenými štátmi prispieva aj spor o čínsku aplikáciu Tiktok. Najnovšia Európska komisia minulý týždeň zakázala svojim zamestnancom túto aplikáciu používať, zdôvodnila to tiež bezpečnostnou hrozbou. V poslednom čase k napätiu prispeli aj čínske balóny nad územím Spojených štátov, ktoré Washington označil za špionážne.

Čínske značky Honor, Oppo a Xiaomi sú na veľtrhu silno zastúpené

Honor bol súčasťou Huawei a zameriaval sa na lacnejšie prístroje, v roku 2020 ale Huawei túto značku predal v nádeji, že keď nebude spájaná so západnými sankciami uvalenými na materskú spoločnosť, bude schopná sa na trhu lepšie presadiť.

„Ukončenie reštriktívnych opatrení zavedených v Číne kvôli covidu umožnilo, že sa títo výrobcovia môžu veľtrhu zúčastniť vo veľkom počte,“ povedal hlavný analytik spoločnosti CCS Insight Ben Wood. „Tí všetci majú veľký záujem etablovať sa na európskom trhu ako ‚tretia alternatíva‘ k Applu a Samsungu, veľtrh MWC preto považujú za kľúčový,“ dodal Wood.

V roku 2019, teda pred pandémiou, na veľtrh MWC zavítalo zhruba 109 000 ľudí, z toho šesť percent ich bolo z Číny. V roku 2020 bol veľtrh kvôli pandémii zrušený, o rok neskôr sa vrátil, ale v obmedzenom rozsahu a za prísnych protipandemických opatrení. Vlani akcia prilákala asi 60 000 návštevníkov, zatienil ju ale koronavírusový variant omikron.

Tento rok by tak na výstavisku Fira mohol byť podľa organizátorov opäť rušnejší. Veľtrh MWC, najväčší svojho druhu na svete, potrvá do štvrtka.

Viac o téme: Barcelona , bezdrôtové technológie , smartfóny , veľtrh

Súvisiace články

Aktuálne správy