Prichádzajú ťažké časy? Kyberútoky budú viac prispôsobené každej obeti: Využijú aj umelú inteligenciu

Kyberzločinci sa v budúcom roku zamerajú na útoky „šité na mieru“ každej obete. Vyplýva to z dnes predstavenej predpovede bezpečnostnej firmy Gen. Kyberútoky podľa nej budú využívať techniky deepfake, teda realistických úprav videí a umelej inteligencie (AI) na napodobňovanie hlasu a vzhľadu kolegov či známych až po špiónske aplikácie šírené prostredníctvom vierohodných reklám alebo správ. Podľa Gen bude preto dôležitejšie overovať, čo ľudia naozaj vidia, počujú a na čo klikajú.

„V roku 2024 prenikne kyber bezpečnosť ešte viac do každodenného života bežných ľudí. Dávno sú preč časy, keď sa problematika kybernetickej bezpečnosti týkala iba firiem alebo tých najdigitálnejších ľudí. Predpokladáme, že umelá inteligencia bude hrať vo tvorbe hrozieb obrovskú úlohu a umožní zločincom vytvárať sofistikovanejšie a vierohodnejšie podvody,“uviedol technický riaditeľ spoločnosti Gen Michal Pěchouček.

Rok 2024 ako prelomový

Odborníci z Genu očakávajú, že rok 2024 bude prelomovým rokom pre rozmanitosť schopností umelej inteligencie. Kyberzločinci sa podľa odborníkov už nebudú obmedzovať len na generovanie textov, ale budú mať k dispozícii aj nástroje na prevod textov na video a ďalšiu multimediálne tvorbu. Kvôli týmto pokrokom bude podľa zástupcov spoločnosti Gen čoraz ťažšie rozoznať skutočne nahraté video od vygenerovaného, najmä pokiaľ ide o zostrihané videá, aké sú v televíznom spravodajstve.

Čoraz častejšie bude podľa Gen sociálne inžinierstvo

V roku 2024 budú podľa firmy kyberzločinci na sociálnych sieťach využívať obsah generovaný umelou inteligenciou a šíriť falošné správy, klamlivé reklamy, podvrhnuté videá známych osobností alebo posielať správy, ktoré budú zdanlivo pochádzať od dôveryhodných kontaktov. Vo firmách sa tieto typy útokov sociálneho inžinierstva prehĺbia rozvojom útokov BCC, pri ktorých kyberzločinci využívajú AI na napodobňovanie hlasu alebo vzhľadu vedúcich pracovníkov.

Digitálne vydieranie ľudí i firiem bude cielenejšie

Údaje sa budú predávať na dark webe a na ich ukradnutie budú zločinci zneužívať aj infraštruktúru privátnych sietí. Ďalej výrazne stúpnu útoky na cloudovú infraštruktúru, čo významne skomplikuje prácu na diaľku a organizačné štruktúry založené na cloude. Vydieranie sa bude vyvíjať aj za hranicu tradičného zašifrovania súborov a zločinci budú ľudí aj firmy vydierať prostredníctvom metód, ako sú hrozby zverejnenia údajnej nahrávky obete pri sledovaní obsahu pre dospelých.

Rastúca obľuba rýchleho a ľahkého požičiavania prostredníctvom mobilných aplikácií povedie podľa Gen niektorých bezohľadných poskytovateľov pôžičiek k neetickým praktikám, aby si zabezpečili ich splatenie. Podľa odborníkov môže prudko narásť tvorba a šírenie falošných chatovacích aplikácií na mobilné zariadenia, ktoré vo svojich rozhraniach skrývajú moduly pre krádež kryptomien alebo spyware.

Nové príležitosti pre kyberzločincov prináša aj rýchlo sa vyvíjajúce prostredie kryptomien. Kvôli decentralizovanej povahe kryptomien je podľa Gen šanca zabrániť podvodom či upozorniť na ne mizivá.

Viac o téme: bezpečnosť , hackeri , kybernetické útoky , umelá inteligencia AI , útok

Súvisiace články

Aktuálne správy