Microsoft tvrdo narazil: Britské úrady jeho multimiliardovú akvizíciu herného štúdia Activision zmietli zo stola

, ČTK/red

Britský protimonopolný úrad (CMA) zablokoval americkej softvérovej spoločnosti Microsoft zámer prevziať za 69 miliárd dolárov firmu na vývoj počítačových hier Activision Blizzard. Transakcia by podľa neho zmenila budúcnosť rýchlo rastúceho trhu s cloudovými hrami, čo by v nasledujúcich rokoch viedlo k obmedzeniu inovácie a k menšiemu výberu pre britských hráčov, uviedol úrad v tlačovej správe. Firmy sa proti rozhodnutiu chcú odvolať.

Ku konečnému rozhodnutiu regulačný úrad dospel po tom, ako Microsoft podľa neho neodstránil obavy, že spojenie firiem naruší hospodársku súťaž pri cloudových a konzolových hrách. CMA tento rok vo februári po hĺbkovom skúmaní uviedol, že transakcia by mohla podľa neho oslabiť „dôležité súperenie“ medzi konzolami Xbox od Microsoftu a PlayStation od spoločnosti Sony a viesť k vyšším cenám, zníženiu výberu a k obmedzeniu inovácií.

Akvizíciu vydavateľa interaktívneho zábavného obsahu Activision Blizzard spoločnosť Microsoft oznámila vlani v januári. Activision Blizzard stojí napríklad za hrami Call of Duty či Candy Crush. Spojenie firiem podľa ich predstáv urýchli rast hernej divízie Microsoftu. Po dokončení transakcie by Microsoft bol treťou najväčšou hernou firmou na svete podľa výšky tržieb za spoločnosťami Tencent a Sony.

Akvizícia môže uviaznuť v súdnych sporoch

Rozhodnutie britských úradov prišlo iba niekoľko mesiacov po tom, čo Microsoft žalovala o zablokovanie rovnakej akvizície federálna obchodná komisia Spojených štátov. Výsledok týchto súdnych sporov pritom budú definovať aj budúcnosť samotných firiem. Ako uvádza web cnn.com, mohli by skomplikovať postavenie Microsoftu v hernom priemysle a vážne ohroziť aj firmu Activision. Tá sa totiž mesiace pred dohodou s Microsoftom zmietala v internej kríze.

Kľúčovou obavou regulátorov je pritom hrozba, že by Microsoft mohol využiť svoju kontrolu nad titulmi Activision, vrátane spomínaných hier Call of Duty, Overwatch či World of Warcraft, ako zbraň pri rokovaniach s inými výrobcami konzol alebo službami cloudových hier, ktorí chcú tieto hry ponúkať svojim zákazníkom.

Vývojári herného štúdia Activision Blizzard testujú novú verziu populárnej hry Call of Duty. Regulátori sa obávajú, že Microsoft by mohol konkurentom zamedziť prístup k poskytovaniu aj tohto populárneho herného titulu. Foto: SITA/AP

Microsoft na tieto obavy reagoval dohodami s niektorými spoločnosťami, ako sú Nintendo, Nvidia a Valve, aby im Call of Duty sprístupňoval aj po uzavretí transakcie. Ponuka smerovala aj jednému z najväčších kritikov dohody, spoločnosti Sony, ktorá stojí za hernou konzolou PlayStation. Táto dohoda však nebola podpísaná.

Všetko tak nasvedčuje tomu, že jedna z najväčších akvizícii za posledné roky uviazne na dlhé mesiace v kolotoči súdnych sporov. Jej výsledok je tak nateraz otázny.

Viac o téme: Activision Blizzard , akvizícia , herný priemysel , Microsoft , regulácia , súd , súdny spor , Veľká Británia

Súvisiace články

Aktuálne správy