Do piatich rokov budú na trhu telefóny so samoopravovacou obrazovkou

Do roku 2028 by sa na trhu mali začať objavovať smartfóny s obrazovkou, ktorá bude schopná sa sama opraviť. Uviedol to server CNBC s odvolaním sa na technologickú predpoveď analytickej spoločnosti CCS Insight. Fungovať by mohli tak, že sa na povrch obrazovky nanesie nanovrstva, ktorá v prípade poškriabania vytvorí nový materiál, ktorý bude reagovať na pôsobenie vzduchu a nedokonalosť vyplní.

„To nie je z ríše science fiction, to je možné,“ povedal CNBC analytik CCS Insight Ben Wood. Firmy podľa neho hovoria o technológii obrazoviek, ktoré sa dokážu samy opraviť, už niekoľko rokov.

Juhokórejský výrobca elektroniky LG sa už v roku 2013 pochválil samoopravovacou technológiou vo svojich smartfónoch. Uviedol na trh telefón G Flex, ktorý bol vybavený vertikálne zakriveným displejom a samoopravnou vrstvou na zadnom kryte. Vtedy ale nevysvetlil, ako presne táto technológia funguje.

Wood CNBC povedal, že existuje niekoľko nových technológií, na ktorých vývojári práve teraz pracujú a ktoré vyzerajú, že by sa mohli použiť. „Nehovoríme o tom, že by sa rozbité obrazovky zázračne zacelili, ale o drobných kozmetických škrabancoch,“ dodal.

Apple si zabezpečil patent na skladací iPhone s krytom obrazovky, ktorý by sa pri poškodení sám opravil

Samoopravnými materiálmi v smartfónoch sa pochválilo aj niekoľko ďalších výrobcov. Motorola v roku 2017 podala patent na obrazovku vyrobenú z polyméru s tvarovou pamäťou, ktorá sa po prasknutí opraví sama. Myšlienka spočíva v tom, že keď sa na materiál pôsobí teplom, praskliny sa zacelia. Apple si zabezpečil patent na skladací iPhone s krytom obrazovky, ktorý by sa pri poškodení sám opravil.

Napriek tomu sa ale táto technológia zatiaľ neobjavila v komerčne úspešnom telefóne. A je tu niekoľko prekážok, ktoré bránia uvedeniu takýchto prístrojov v masívnom meradle. Sú to hlavne veľké investície do výskumu a vývoja. Veľké peniaze však bude stáť aj uvedenie na trh a zabezpečenie toho, aby boli spotrebitelia riadne informovaní o tom, akú úroveň poškodenia možno bez akéhokoľvek manuálneho zásahu opraviť. Wood zdôraznil, že ide skôr o technológiu, ktorá dokáže sama od seba vykonať minimálne opravy povrchu, a nie výrazné zásahy.

Viac o téme: displej , oprava , poškodenie , smartfóny , spotrebitelia , technológie

Súvisiace články

Aktuálne správy