Zisk pivovarníckej spoločnosti Heineken vlani klesol: Rok 2024 bude náročný

Holandská pivovarnícka spoločnosť Heineken oznámila za minulý rok pokles zisku. Podpísalo sa pod to zníženie objemu predaja, ale aj vyššie vstupné náklady. Informujú o tom správy z agentúr AFP a Reuters.

Heineken, druhý najväčší producent piva na svete, v stredu uviedol, že v roku 2023 dosiahol jeho zisk 2,3 miliardy eur. V predchádzajúcom roku to bolo 2,7 miliardy eur. Dôvodom je pokles predaja piva v celosvetovom meradle o 4,7 %. Okrem toho Heineken poukázal na vyššie náklady na energie a suroviny.

Tržby však vzrástli, keď pokles objemu predaja kompenzovalo zvýšenie cien. V roku 2022 dosiahli tržby Heinekenu zhruba 35 miliárd eur, v minulom roku predstavovali 36,3 miliardy eur. Firma zároveň prekonala očakávania trhov v oblasti prevádzkového zisku. Ten sa zvýšil o 1,7 %.

Aj v tomto roku Heineken očakáva rast prevádzkového zisku, pričom predpokladá, že tempo rastu sa môže pohybovať „od dolnej až po hornú úroveň jednocifernej stupnice“. Odhad je tak široký, pričom Heineken dodal, že dopyt v tomto roku budú na niektorých trhoch výrazne ovplyvňovať ekonomické a geopolitické podmienky, ktoré sú momentálne veľmi nestabilné.

Viac o téme: Heineken , Holandsko , pivovary , pokles , predaj , zisk

Súvisiace články

Aktuálne správy