Zháňate vianočné darčeky na poslednú chvíľu? Dajte si veľký pozor na tieto e-shopy!

, Redakcia

Nákupy cez internet sú obzvlášť v predvianočnom období vyhľadávaným spôsobom, ako jednoducho vyriešiť nákupy darčekov pod stromček. Vďaka nim dokážeme vianočné darčeky vyriešiť na počkanie z pohodlia domova. V širokej ponuke e-shopov sa však môžu skrývať aj také, ktoré nemajú najlepšie úmysly.

Internetové obchody sú síce dobrým sluhom, no ľahko sa môžu stať zlým pánom. Ako totiž upozorňuje slovenská polícia, na rozdiel od tradičných nákupov v kamenných predajniach totiž internetové nákupy so sebou prinášajú nemalé riziká.

„V tom „lepšom“ prípade vám môže pribudnúť starosť so zlým, rozbitým či nefunkčným darčekom. V tom najhoršom prídete o peniaze a darčeka sa vôbec nedočkáte,“ dodáva Polícia SR na sociálnej sieti.

Ktoré sú to obchody?

Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) vedie na svojej webstránke zoznam e-shopov, ktoré považuje za rizikové pre nedodržiavanie niektorých zákonných povinností, ale aj pre problematické vymáhanie spotrebiteľských práv a individuálnych nárokov.

„Zaradenie internetových stránok na zoznam je len odporúčaním SOI pre spotrebiteľov, aby nákup na internetových stránkach dôkladne zvážili. V žiadnom prípade ale nejde o úplný zoznam rizikových e-shopov,“ dodáva polícia.

Zoznam rizikových e-shopov podľa Slovenskej obchodnej inšpekcie
Po kliknutí na názov e-shopu budete presmerovaní na detailnejšie informácie o e-shope od Slovenskej obchodnej inšpekcie

rightdeal.sk, mancini.sk, urbantrend.sknakupuj123.sk, bonky. sk, suprisimo.sk, booho.sk, finlando.sk, rayray.sk, fashy.sk, gigastore.sk, zozu.sk, lunzo.sk, shopolo.sk, huglo.sk, alabo.sk, mobiluj.sk, eleganceshop.sk, autoelektrony.sk, viagogo.sk, chyza.sk, rajpradla.sk, zasielkonos.sk, fashionline.com, jordanshoes.com, moletka.eu svet-siat.eu vip-moda.eu, perfektna.sk, kociky-leja.sk, elekroeldo.sk, sunsea.sk

Zoznam rizikových e-shopov nájdete aj na tejto stránke Slovenskej obchodnej inšpekcie

V zozname sú uvedené rôzne stránky, od e-shopov registrovaných v zahraničí, kde nie je možné uskutočniť kontrolu dodržiavania zákonných povinností, až po stránky, ktoré fungujú iba ako sprostredkovateľ tovaru pre iné spoločnosti alebo tie, ktoré vám tovar nedodajú a svojich práv sa od nich dožadujete zbytočne.

Dôležité je si obchod preveriť

Pred uskutočnením nákupu odporúča Slovenská obchodná inšpekcia overiť si skúsenosti iných spotrebiteľov, napríklad vo forme recenzií či nezávislých webových služieb, ktoré umožňujú spotrebiteľom ohodnotiť nákup. „Ak žiadne recenzie nenájdete, prípadne recenzie sú negatívne, je treba byť pozorný,“ dodáva SOI.

Natrafili ste už na internetový obchod, ktorý nedodal požadovaný tovar?

Dôležité je pozrieť sa aj na to, o aký obchod ide. Každý e-shop je totiž povinný informovať spotrebiteľa o osobe predávajúceho ešte pred uskutočnením nákupu. Dôveryhodný obchod preto nemá podľa obchodnej inšpekcie problém zverejniť informácie o svojom prevádzkovateľovi, ako napríklad obchodné meno a sídlo, prípadne miesto podnikania.

Pozor na zatajené informácie

„Každý spotrebiteľ by si mal uvedomiť, že webová stránka, ktorá neuvádza názov predávajúceho (resp. uvádza predávajúceho z ďalekého zámoria) a neuvádza adresu, telefónny kontakt, IČO, obchodné podmienky, používa ilustračné fotografie výrobkov, vyžaduje iba platbu vopred – a navyše, pri komunikácii ponúka iba „kontaktný formulár“ nie je dôveryhodná,“ upozorňuje SOI.

Viac o téme: e-shop , internetový obchod , nákupné správanie , polícia , Slovenská obchodná inšpekcia SOI

Súvisiace články

Aktuálne správy