Škótsko zvýšilo minimálne ceny alkoholu o tretinu, zmeny sa prejavia od októbra

Škótsko zvýšilo minimálne ceny alkoholu takmer o tretinu. Miestna vláda sa týmto krokom snaží bojovať proti rastúcemu počtu úmrtí súvisiacich s konzumáciou alkoholu. Nové ceny začnú v Škótsku platiť od 1. októbra, napísal server The Guardian.

„Škody spôsobené alkoholom zostávajú v Škótsku významným problémom. Alkohol naďalej prispieva k zhoršovaniu výsledkov zdravotníctva,“ uviedla škótska vicepremiérka Shona Robisonová. Problém sa podľa nej najčastejšie dotýka mužov v chudobných oblastiach.

Minimálna cena za jednotku, zavedená v roku 2018, stúpne zo súčasných 50 pencí na 65 pencí (z 0,59 eur na 0,76 eur). Fľaša červeného vína sa tak podľa nového výpočtu v Škótsku nebude môcť predávať za cenu nižšiu ako 6,09 libry (7,13 eur) a fľaša whisky zdražie zo súčasných 14 libier (16,40 eur) najmenej na 18,20 libry (21,32 eur).

Počet úmrtí súvisiacich s alkoholom v Škótsku v posledných rokoch narastá, čiastočne za to môže zvýšená konzumácia alkoholu počas pandémie covidu-19, píše The Guardian. Robisonová v piatok poslancom povedala, že vláda zvažuje tiež uvalenie špeciálnej zdravotnej dane na obchody predávajúce alkohol, aby sa podieľali na výdavkoch za liečbu.

Viac o téme: alkohol , Škótsko , Veľká Británia , zdravotníctvo , zvýšenie cien

Súvisiace články

Aktuálne správy