Cena piva v Prahe by po zmene dane z pridanej hodnoty mohla prekročiť 70 korún za polliter

Pražské reštaurácie v júli predávali polliter dvanásťstupňového piva v priemere za 64,30 Kč (2,67 eur). Vlani to bolo 58,80 Kč (2,44 eur), medziročne sa teda cena zvýšila o viac ako deväť percent. Po zvýšení DPH na čapované pivo by tak cena mohla na budúci rok prekročiť 70 korún (2,91 eur). ČTK to v stredu povedal Luboš Kastner z Asociácie malých a stredných podnikov s odvolaním sa na údaje z pokladničných systémov spoločnosti Dotykačka, ktorá ich poskytuje zhruba 8000 podnikom v Česku. V celej ČR predstavovala v júli priemerná cena 54 korún (2,24 eur), zatiaľ čo vlani v rovnakom období to bolo 49,80 Kč (2,07 eur). Cena sa tak zvýšila o viac ako osem percent.

Vláda vo svojom ozdravnom balíku plánuje presunúť čapované pivo z desaťpercentnej sadzby DPH do základnej sadzby 21 percent. Ak by sa teda júlové priemerné ceny už nezmenili, od nového roka by bol po zvýšení DPH na čapované pivo celorepublikový priemer zhruba 59 korún za polliter piva. V Prahe by podľa Kastnera cena už 70 korún prekročila. Minister pôdohospodárstva Marek Výborný (KDU-ČSL) však v stredu povedal, že nič nenaznačuje tomu, že by cena za pol liter čapovaného piva mala prekonať 70 korún. Ceny potravín podľa neho klesajú spolu s tým, ako klesá inflácia. Podľa Kastnera však v poslednom čase rástla cena piva z mesiaca na mesiac.

Cenu piva môžu zároveň významne ovplyvniť tiež pivovary, ktoré bežne na jeseň upravujú ceny. Napríklad Plzenský Prazdroj vlani ceny čapovaného piva zvyšoval od apríla o korunu na polliter a znovu v októbri, keď sa cena zdvihla o 1,70 Kč. Nasledovali ho napríklad Staropramen alebo Budějovický Budvar. Pivovary vlani úpravy cien odôvodňovali najmä rastúcimi cenami energií.

Úroda chmeľu by mala dosiahnuť 6000 ton

Výborný v stredu hovoril o cenách piva v súvislosti so začínajúcou žatvou chmeľu. Tento rok sa očakáva lepšia úroda ako vlani. Mala by dosiahnuť 6000 ton, čo je o viac ako 1500 ton viac ako vlani. Výrazne lepšia však bola predvlaňajšia úroda, keď dosiahla 8306 ton. Podľa ministra by však priemerná úroda nemala mať na cenu piva negatívny vplyv.

Ekonóm z Prevádzkovo ekonomickej fakulty Českej poľnohospodárskej univerzity Tomáš Maier už skôr ČTK povedal, že práve pri pive tvoria poľnohospodárske komodity ako jačmeň alebo chmeľ len veľmi malú súčasť konečnej ceny produktov. Pri veľkých pivovaroch len asi percento konečnej ceny ich produktov, dodal.

Kvôli zvýšeniu dane môže skrachovať mnoho podnikov hlavne v regiónoch a malých obciach

Kastner už skôr zmeny DPH na pivo kritizoval okrem iného v súvislosti s rozhodnutím vlády nezaviesť spotrebnú daň na takzvané tiché vína. Pre zmenu DPH na pivo, ktoré tvorí stále veľkú časť tržieb mnohých podnikov, očakáva, že môže skončiť mnoho podnikov hlavne v regiónoch a malých obciach. Asociácia malých a stredných presadzovala aspoň ročný odklad zmien v DPH.

Podľa Výborného zástupcovia koalície a niektorých ministerstiev práve v stredu v podvečer prerokujú možnosti zdanenia tichého vína. Očakáva pritom návrhy, ktoré by administratívne nezaťažili vinárov. Zmeny nebudú súčasťou ozdravného balíka, uviedol minister v Oboře pri Lounoch, kde bol na návšteve u pestovateľov chmeľu. Ľudovci dlhodobo presadzujú zachovanie nulovej spotrebnej dane na nešumivé vína, proti naopak boli pri rokovaní o konsolidačnom balíku TOP 09, STAN, Piráti a časť ODS.

Viac o téme: Česko Česká republika ČR , daň z pridanej hodnoty DPH , gastro , pivo , Praha , reštaurácie , zdražovanie

Súvisiace články

Aktuálne správy