Výstavba v USA na začiatku tohto roka nečakane klesla

Výstavba nových domov v USA zaznamenala na začiatku tohto roka nečakaný pokles. Ukázali to v piatok zverejnené údaje amerického ministerstva obchodu. Informoval o tom portál RTTNews.

 Podľa ministerstva obchodu sa výstavba nových domov v USA prepadla v januári o 14,8 % na ročnú mieru 1,331 milióna. Za december boli údaje revidované smerom nahor na 1,562 milióna z pôvodne udávaných 1,460 milióna domov.

Januárové údaje výrazne zaostali za očakávaniami ekonómov. Tí počítali s ďalším rastom výstavby. Vychádzajúc z pôvodných údajov za december na úrovni 1,460 milióna domov očakávali, že výstavba sa v januári zvýši na 1,470 milióna domov.

Európska únia EÚ, Konfederácia odborových zväzov KOZ, pracovné prostredie, zamestnanci, odbory
Ilustračné foto. Foto: unsplash.com/ Etienne Girardet

Ministerstvo obchodu okrem toho oznámilo, že celkový počet vydaných nových stavebných povolení, ktoré sú indikátorom budúceho dopytu po bývaní, klesol v USA v januári o 1,5 % na upravenú ročnú mieru 1,470 milióna. Za december revidovalo ministerstvo údaje o stavebných povoleniach smerom nadol na 1,493 milióna z pôvodne udávaných 1,495 milióna povolení. Aj v tomto prípade údaje zaostali za očakávaniami analytikov, ktorí počítali s rastom na 1,510 milióna stavebných povolení.

Viac o téme: domy , pokles , stavebníctvo , USA , výstavba

Súvisiace články

Aktuálne správy