V Nemecku vlani pribudlo výrazne menej nových bytov, ako plánovala vláda

Počet novopostavených bytov v Nemecku v minulom roku mierne vzrástol, o 0,6 % na 295 300. Pôvodný ciel vlády, ktorým bolo 400 000 nových bytov ročne, však zjavne nebol splnený, informuje správa agentúry DPA, ktorá sa odvolala na údaje spolkového štatistického úradu.

V roku 2023 očakáva nemecké stavebníctvo v najlepšom prípade 250 000 dokončených bytov. Nedostatok bytov sa prejavuje najmä v mestských aglomeráciách a priľahlých oblastiach, uviedol Tim-Oliver Müller, výkonný riaditeľ zväzu nemeckého stavebníctva. 

Napriek dopytu po bývaní počet stavebných povolení od minulého roka klesá. V dôsledku prudkého zvýšenia úrokových sadzieb a vysokých cien energií veľa stavebníkov brzdí alebo ruší projekty. To platí pre súkromných staviteľov domov, ako aj pre veľkých investorov. K zastaveniu mnohých projektov vlani prispel aj nedostatok kvalifikovaných pracovníkov a narušenie dodávok stavebných materiálov. 

Na konci roka 2022 bolo v Nemecku schválených, ale ešte nedokončených, 884 800 bytov, o 38 400 viac ako v roku 2021. Narušenie dodávateľských reťazcov v dôsledku pandémie nového koronavírusu spôsobilo, že priemerný čas od vydania povolenia po dokončenia sa predĺžil približne o dva mesiace, z 20 mesiacov v roku 2020 na 22 mesiacov v roku 2022, uviedol štatistický úrad 

Viac o téme: byty, dopyt, investori, Nemecko, pokles

Súvisiace články

Aktuálne správy