Nájomné na Manhattane v New Yorku prepisuje rekordy! Ako je na tom v porovnaní s centrom Bratislavy?

Obmedzená ponuka bytov či rastúce úrokové sadzby spojené s nižšou dostupnosťou hypoték vytláčajú ceny bratislavských nájmov smerom nahor. Asi nikoho neprekvapí, že najviac zaplatia nájomcovia v bratislavskom Starom meste. V porovnaní so svetovými metropolami je však nájomné Bratislavčanov iba zlomkom. Dokazuje to aj nový rekord priemerného nájomného na Manhattane v americkom New Yorku.

Priemerné nájomné na Manhattane dosiahlo počas minulého mesiaca nové maximum. Nájomcovia tak v júli zaplatili v priemere až 5588 amerických dolárov, čo je zhruba 5130 eur. V medziročnom porovnaní to znamená až 9-percentné navýšenie. Rekordný je aj priemerný nájom za meter štvorcový, ktorý tak dosahuje výšku 84,74 dolárov. Maximálne hodnoty boli pritom namerané v posledných piatich mesiacoch až štyrikrát. Je preto pravdepodobné, že zvyšovanie nájmov v najlukratívnejšej štvrti New Yorku nie je na konci.

Ceny nájmov prudko rastú aj na Slovensku, predovšetkým v hlavnom meste. V porovnaní s Manhattanom sú však stále iba zlomkom. Podľa údajov spoločnosti Bencont Investments dosiahol v druhom štvrťroku tohto roka priemerný mesačný nájom v Bratislave 904 eur a medziročne vystrelili dokonca až o vyše 16 percent. V samotnom centre hlavného mesta v Starom Meste pritom priemerné mesačné nájomné stúplo o takmer 17,7 percent na 1164 eur.

Ak sa však vrátime k Manhattanu, tam nájomné stúplo od roku 2019 až o 30 percent. To aj napriek tomu, že populácia štvrte počas pandemického obdobia prudko poklesla, informuje portál cnbc.com. Podľa sčítania amerického ľudu sa znížila populácia v tejto mestskej štvrti medzi júnom 2020 a júnom 2022 až o 400 tisíc ľudí. Pravdepodobné však je, že časť z odídencov sa po odznení pandémie do centra New Yorku opäť vracia.

Rovnako ako na Slovensku aj v 11 najväčšom meste sveta sú potencionálni kupujúci odrádzaní od kúpy nehnuteľnosti vysokými úrokovými sadzbami a tak radšej volia bývanie v prenájme. Záujemcom o dlhodobý prenájom znižuje možnosť výberu aj vracajúci sa trend bytov poskytovaných na Airbnb. Miera neobsadenosti ponúkaných prenájmov je aj naďalej nízka a mnohí nájomcovia tak volia možnosť predĺženia nájomných zmlúv aj napriek zvýšeniu doterajšieho nájomného.

Príliš veľa kancelárií?

Situácia na realitnom trhu v centre mesta New York je nepriaznivá aj vďaka aktuálne neefektívnemu rozloženiu typu nehnuteľností. Na Manhattane majú totiž početné zastúpenie budovy kancelárskeho typu, ktoré sú však aktuálne obsadené na menej ako 50 percent. Spôsobené je to najmä trendom práce z domu, ktorá počas pandémie prakticky vyprázdnila kancelárske priestory. Potenciálna prestavba týchto budov na rezidenčné bývanie je nanešťastie technologicky a finančne veľmi náročná.

Ako pre americký portál uviedol Johnathan Miller, generálny riaditeľ výskumnej a hodnotiacej spoločnosti Miller Samuel, koniec rastu cien nájmov by mohol prísť už počas jesene. Aj napriek tomu, že august je jedným z najaktívnejších mesiacov na realitnom trhu, keďže rodiny s deťmi si chcú nájsť bývanie ešte pre začiatkom školského roka, ponuka nájmov v júli medziročne narástla o 11 percent. Spolu s medziročným 6 percentným poklesom nových nájomných zmlúv je predpoklad, že k rastovému zlomu by mohlo naozaj dôjsť už onedlho.

Viac o téme: Bratislava , nehnuteľnosti , New York , prenájom , Spojené štáty americké USA , úrokové sadzby

Súvisiace články

Aktuálne správy