Dopyt po bytoch v bratislavských novostavbách narástol medziročne o takmer 65 percent

Dopyt po bytoch v bratislavských novostavbách v prvom kvartáli 2024 medziročne narástol o takmer 65 %. Za prvé tri mesiace tohto roka sa predalo 324 bytov, v porovnaní s posledným štvrťrokom 2023 ide o nárast o 16 %. Mierne vzrástla aj ponuka, začiatkom tohto roka bolo dostupných 3610 jednotiek v bratislavských novostavbách. Vyplýva to z reportu spoločnosti BuiltMind o vývoji trhu rezidenčných novostavieb v Bratislave.

V prvom štvrťroku 2024 rástla aj priemerná ponuková cena za meter štvorcový (m2), medzikvartálne sa zvýšila o 3 %. Výrazne podľa dát z reportu rástla aj cena predaných bytov, ktorá bola oproti poslednému kvartálu 2023 vyššia o 7,2 %.

Miera absorpcie trhu dosiahla v prvom štvrťroku 2024 úroveň 9 %. „Je tak najvyššia od tretieho kvartálu 2022, aj keď stále zaostáva za priemerom,“ zhodnotili odborníci zo spoločnosti BuiltMind.

V úvode roka 2024 viedli v predaji väčšie byty bez hypoték

V úvode roka 2024 viedli v predaji väčšie byty, ktoré si záujemcovia často kupovali bez hypotekárnych úverov. Ceny sa dostali tesne pod hranicu 4800 eur/m2. Mierne narástli ceny menších bytov, ktoré sa pohybovali tesne pod úrovňou 5200 eur/m2.

Realitní odborníci očakávajú, že počet predaných bytov na bratislavskom trhu bude ďalej rásť a v druhom kvartáli tohto roka by mohol prekročiť hranicu 500 verejných predajov. „Ekonomické oživenie a očakávaný postupný pokles úrokových sadzieb naznačujú mierny rast priemernej ceny za m2, ktorý však nebude skokový, ale kontinuálny a pomalší,“ zhodnotili experti na reality.

Viac o téme: Bratislava , byty , bývanie , dopyt , novostavby , rezidenčné nehnuteľnosti

Súvisiace články

Aktuálne správy