V Rakúsku sa vlani vyrobilo približne toľko piva ako v roku 2019

Pivovarnícky priemysel v Rakúsku má za sebou ďalší úspešný rok. Vlani sa v krajine vyrobilo 9,98 milióna hektolitrov piva, teda približne toľko ako v roku 2019, ktorý predchádzal pandémii ochorenia COVID-19, a len o niečo menej než vo výnimočnom roku 2022, oznámil v pondelok Zväz rakúskych pivovarov.

Vysoká inflácia však zvýšila náklady a tie sa mohli preniesť na zákazníkov len v obmedzenej miere, uviedol predseda združenia Karl Schwarz. V rokoch 2020 a 2021 stravovacie služby a cestovný ruch tvrdo zasiahli protipandemické opatrenia. V roku 2022 nasledovalo silné zotavenie a produkcia rakúskych pivovarov dosiahla najvyššiu úroveň od 90. rokov minulého storočia. Hoci rok 2023 poznamenala vysoká inflácia, Rakúšania stále pili veľa piva.

„Vzhľadom na okolnosti môžeme byť ako odvetvie skutočne veľmi spokojní,“ zhrnul Schwarz pri prezentácii ročných údajov. Napriek silnému dopytu spôsobujú odvetviu problémy rastúce náklady, ktoré zostanú podľa združenia v tomto roku prinajlepšom zmrazené na vysokej úrovni. Pravdepodobnejšie však je, že budú výrazne vyššie a v prípade niektorých surovín sa inflácia môže pohybovať v dvojciferných číslach, odhadol Schwarz.

To sa premietne aj do cien. Podľa rakúskeho štatistického úradu sa v súčasnosti očakáva zvýšenie v rozmedzí troch až piatich percent po tom, čo fľaškové pivo vlani zdraželo v priemere o 9,4 %.

Viac o téme: inflácia , pivo , pivovary , potravinársky priemysel , Rakúsko

Súvisiace články

Aktuálne správy